Babie Doły - wykopali trzeci egzemplarz "Wunderwaffe"

Fundacja „Latebra” wydobyła w weekend z ziemi w lesie na terenie bazy wojskowej na Babich Dołach trzecią głowicę niemieckiej „Cudownej Broni”, czyli bombotorpedy BT 100.

O bombotorpedach, czyli jednej z hitlerowskich „Wunderwaffe”, zrobiło się głośno w grudniu ubiegłego roku, kiedy to pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej wraz z przedstawicielami fundacji „Latebra”, oraz archiwistą Andrzejem Ditrichem i odkrywcą Remim Pacerem, wydobyli dwie głowice prototypowego egzemplarza tej broni. Kierowane bomby, powstające w słynnych zakładach Bugatti w Miluzie, które Niemcy podczas wojny przekształcili w zakład doświadczalno – produkcyjny amfibii, oraz nietypowych konstrukcji, nie wyszły poza fazę testów. Obecność głowic mało znanej Wunderwaffe pod Gdynią, oraz dokumenty znalezione w niemieckich archiwach potwierdzają, że w Gdyni testowano ten nowy rodzaj bomb.

(Red.BG) fot. Stowarzyszenie „Latebra”

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: