Gdynia - "Zosieńka" nie ma szczęścia

Pod koniec ubiegłego tygodnia Trójmiasto żyło osunięciem się na dom mieszkalny skarpy na Kamiennej Górze. Przypomnijmy – ziemia i błoto przysypały drzwi wejściowe do pobliskiego budynku wielorodzinnego. Mało kto zauważył, że opisywany dom, to znany gdyński zabytek.

Podczas akcji, w nocy z czwartku na piątek ewakuowano 14 osób. Nocleg zapewniło im miasto. Obecnie mieszkańcy powoli wracają do swoich domów. Trzem rodzinom miasto wynajęło lokale, poszkodowani dostali też zasiłki maksymalnej wysokości. Przy okazji opisywania całej akcji, mało kto zwrócił uwagę, że opisywany „wielorodzinny budynek mieszkalny” to w istocie sławna gdyńska „Willa Zosieńka”, wybudowana przy dzisiejszej ulicy Sędzickiego 22 w 1923 roku. Willa stanowi połączenie stylu dworków polskich i stylu Art Deco. Jej właścicielami byli pierwotnie Zofia i Jan Sierakowscy z Warszawy. Budynek charakteryzuje się dwukondygnacyjną wysuniętą galerią, werandą na poziomie parteru, a wyżej czterofilarowym tarasem i balkonem. Obiekt wpisano w 1984 roku do rejestru Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po latach w zaniedbaniu, ostatnio przeszedł remont. Działa tam między innymi pensjonat.

(Red.) b. fot: www.gdynia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: