Chińskie skorupy w średniowiecznym Elblągu

O dalekowschodnich skarbach, znalezionych podczas badań archeologicznych w jednym z największych średniowiecznych skarbców północnej Polski, dowiemy się więcej z książki „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”, której promocja odbędzie się już 23 lutego.

Autorami książki są: dr Barbara Pospieszna z Muzeum Zamkowego w Malborku i dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. To pierwsza polska publikacja w całości poświęcona porcelanie chińskiej pochodzącej z badań archeologicznych w Elblągu. Zagadnienie kontaktów bałtyckich ośrodków handlowych z Azją jest mało znane, a jeszcze mniej wiemy o imporcie porcelany, która wywołała w siedemnastowiecznej Europie modę na tzw. chińszczyznę i wpłynęła na rozwinięcie w następnym stuleciu trendu kolekcjonowania tych przedmiotów. Elbląg jako jeden z ważniejszych ośrodków portowo-gospodarczych w basenie Morza Bałtyckiego również miał w tym swój udział poprzez rozwój kontaktów handlowych regionu oraz życia codziennego i kultury materialnej dawnych mieszkańców miasta. Prezentacji książki towarzyszyć będą prelekcje autorów.Termin promocji: 23 lutego 2017 (czwartek), godz. 16.00

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26

Wstęp wolny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: