Muzealnicy kupili obraz za 72 000 złotych

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zakupiło nowy obraz. Premierowa odsłona XVIII-wiecznego portretu Johanna Adama Kulmusa ręki Jacoba Wessla będzie miała miejsce 2 lutego 2017 r. o godz. 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska przy ul. Długiej. W ramach wydarzenia pracownicy Muzeum opowiedzą więcej o artyście i portretowanej osobie oraz innych jej przedstawieniach. Obraz zakupiony ze środków własnych Muzeum kosztował 72000 zł

- Portret Kulmusa zakupiony został do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w grudniu 2016 roku po wielu miesiącach poszukiwań, zaskoczeń i odkrywania tajemnic, związanych zarówno z uwiecznionym w obrazie gdańskim uczonym, jak i autorstwem nieznanego wcześniej przedstawienia wybitnego anatoma. – mówi Dorota Powirska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Obraz opisywany był początkowo jako dzieło nieznanego artysty. Przeprowadzona w 2015 r. konserwacja obrazu wykazała, że jest to dzieło sygnowane przez Jacoba Wessla (1710 – 1780), jednego z najwybitniejszych nowożytnych malarzy gdańskich. Tworzący w XVIII w. Wessel był autorem około sześćdziesięciu portretów znamienitych gdańszczan - burmistrzów, rajców, pastorów i uczonych. Z dzieł tych do czasów współczesnych przetrwało jedynie około dwudziestu – w tym także Kulmusa.

- Johann Adam Kulmus (1689 – 1745), profesor medycyny i nauk przyrodniczych gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, był jednym z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich medyków. Wydany w 1722 r. zbiór jego wykładów anatomicznych i chirurgicznych, Anatomische Tabellen daraus des gantzen menschlichen Körpers und alles dazuegehörigen Theile (tłum. Anatomiczne tabele całego ciała ludzkiego i wszystkich jego części), uzupełniony dwudziestoma ośmioma ilustracjami, zmienił spojrzenie współczesnych Kulmusowi badaczy na anatomię. „Tabele…” zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym także na egzotyczny wówczas japoński. Więcej opowiemy naszym Gościom podczas prezentacji obrazu.” – mówi dr Piotr Paluchowski z MHMG.

To nie jedyny, ale najbardziej spektakularny zakup mający wzbogacić kolekcję gdańskiego muzeum związany z miastem. Dyrekcja Muzeum Historycznego ma jeszcze czas przed rozpoczynającym się sezonem letnim by podjąć decyzję, w którym ze swoich oddziałów zaprezentuje obraz zwiedzającym. Naturalnym kandydatem jest Muzeum Nauki Gdańskiej.  

 

 (1689-1745). Portret uczonego.

 // Wielka Sala Wety

02.02.17, godz. 17:00

Wstęp wolny

(Red.) fot. MHMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: