Nowa wystawa stała w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza od 10 do 12 lutego na wydarzenia związane z otwarciem nowej stałej wystawy o nazwie „Gdynia – Dzieło Otwarte”

Gdynia to zjawisko socjourbanistyczne, będące przejawem aspiracji i idei II RP, oraz efektem wspólnego wysiłku społeczeństwa, który w przeciągu kilkunastu lat przekształcił kaszubską wieś w nowoczesne, spektakularne i otwarte na morze miasto, z jednym z największych portów na Bałtyku.

Gdynia jako miasto stanowi dla Polski wyjątkowe dziedzictwo. To spełnione marzenie o Polsce na morzu i spektakularny owoc modernizacyjnego wysiłku Polaków w XX wieku. Jest to więc miasto, w którym współczesność i codzienność zderzają się z mitami – mitem morskości, mitem nowoczesności, czy wyobrażeniami i marzeniami Gdynian o ich mieście.

Wystawa prezentuje historię Gdyni wielowątkowo: poprzez liczne historie jej mieszkańców skupione wokół eksponowanych obiektów, fotografii,instalacji. Prezentowane opowieści nie ograniczają się tylko do lokalnej perspektywy – poprzez portowy charakter Gdyni ukazujemy jej znaczenie dla historii Europy i świata.

Twórcy ekspozycji chcą, aby stymulowała ona odwiedzających, stawiając im pytania i nie dając prostych, gotowych odpowiedzi. Dzięki wykorzystaniu symboli i nieoczywistych skojarzeń, a także przy pomocy obiektów związanych z historią miasta twórcy będą zachęcać widzów do odnajdywania szerszych kontekstów kulturowych, historycznych i społecznych, które tworzą obraz współczesnej Gdyni.

Wystawa składa się z dwóch głównych części – chronologiczno-problemowej opowieści o dziejach Gdyni od decyzji o powstaniu portu w Gdyni do 1989 roku oraz historii i zagadnień skupionych wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią.
Narracja prowadzona jest zarówno chronologicznie jak i problemowo, wiodąc widza poprzez wydarzenia i osobiste historie gdynian. 


GDYNIA – DZIEŁO OTWARTE

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
KURATORZY: dr Jacek Friedrich, Agata Abramowicz, dr Andrzej Hoja 
WSTĘP: wolny

TERMIN: 10 lutego 2017 r.
GODZINA:
12:30 - uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni „Gdynia – dzieło otwarte”
12:30 – Nowa historia – fotograficzny album gdynian i "Z tornistrem na plecach" – prezentacja oferty edukacyjnej towarzyszącej nowej wystawie stałej
16:00 - oprowadzanie kuratorskie / dr. Jacek Friedrich
17:00 - oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim / dr. Andrzej Hoja
19:00 - koncert legendarnych gdyńskich zespołów sceny alternatywnej: „Apteki” i „Pancernych Rowerów”

(Red.) Fot Muzeum Miasta Gdyni

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: