Sąd Ostateczny Hansa Memlinga JEDEN ZE 100 najważniejszych obrazów sztuki dawnej

Promocji i upowszechnianiu wiedzy o arcydziele Hansa Memlinga Sądzie Ostatecznym, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku poświęcona była  konferencja prasowa w MNG z udziałem marszałka województwa pomorskiego, zastępcy prezydenta miasta Gdańska, Prezesa Portu Lotniczego Gdańsk oraz Dyrektora Muzeum Narodowego Gdańsku i Prof. dr hab. Marcina Kalecińskiego

Obraz, który jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki w polskich zbiorach będzie motywem kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych, które przygotowują instytucje kultury województwa pomorskiego, organizacje pozarządowe, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku, które jako właściciel obrazu przygotowało najszerszą ofertę kulturalną związaną z dziełem Memlinga..

Aby zapewnić spójny i precyzyjny sposób informowania opinii publicznej o tych projektach współpracująca z Muzeum Narodowym w Gdańsku  Fundacja Gdańska przygotowała strategię promocji w myśl której  wydarzeniom tego roku nadano nazwę „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. JEDEN ze 100 najważniejszych obrazów w sztuce dawnej”. Intencją pomysłodawców jest zwrócenie uwagi na niezwykłą rangę obrazu Memlinga, które, jak wyjaśnił Prof. dr hab. Marcin Kaleciński z Uniwersytetu Gdańskiego, spełnia warunki bycia arcydziełem malarskim, w tym esencjonalistyczną formułę arcydzieła, którą najlepiej wyraża w kontekście Sądu Ostatecznego Memlinga, triada pojęć św. Tomasza z Akwinu -  „By rzecz była piękna, trzeba trzech właściwości: całkowitości, harmonii i jasności (integritas, consonantia, claritas)”. Uzasadniając trafność tytułu nadanemu wydarzeniom upowszechniającym wiedzę o obrazie Memlinga dodał, że liczba owych arcydzieł jest zawsze umowna, a w systemie dziesiętnym wystarczająco pojemna i jednocześnie elitarna pozostanie liczba sto.

W ramach projektu Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowuje dla publiczności regionu i turystów z kraju i z zagranicy bogatą ofertę wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i naukowych. Wśród nich wystawa sztuki, której otwarcie będzie towarzyszyło międzynarodowej konferencji naukowej Hans Memling i sztuka dewocji indywidualnej w Niderlandach XV i początku XVI w. poświęconej dewocyjnej twórczości Memlinga, jak i twórców niderlandzkich XV i początku XVI w. Do rąk najmłodszych czytelników wiosną i przed wakacjami trafi książka o Hansie Memlingu oraz kalendarz szkolny 2017/2018. Zaprosimy na koncert muzyki inspirowanej kolorami obrazu, zaproponujemy grę planszową, w której bohaterem będzie tryptyk Memlinga. Będzie okazja do ułożenia obrazu Memlinga z wielkoformatowych puzzli. Zaprezentujemy współczesną sztukę inspirowaną dziełem Memlinga: koncert w czasie którego wykonany zostanie utwór inspirowany kolorami użytymi przez malarza oraz multimedialny panel ceramiczny oddziałujący fakturą materiału, muzyką i dźwiękami. Oferta Nocy Muzeów 2017 w Oddziale Sztuki Dawnej zdominowana będzie nawiązaniami do obrazu. Pozostałe instytucje przedstawiły ofertę wydarzeń muzycznych, teatralnych i projektów plenerowych. Niebawem aktualności związane z wydarzeniami JEDEN ze 100 będzie można śledzić na stronie internetowej projektu.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk i Prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski zapewnili o wsparciu jakiego udzielą projektowi JEDEN ze 100,  widząc w nich ogromny potencjał w kształtowaniu wizerunku miasta i województwa z powodzeniem konkurujących z najważniejszymi ośrodkami kulturalnymi w Europie.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: