Wernisaż wystawy Władysław Brzosko w Sopockim Domu Aukcyjnym

Od czwartku w Sopocie czynna będzie wystawa Widoki Sopotu.

Władysław Brzosko przyszedł na świat w 1912 roku w miejscowości Czyta, na Syberii, w rodzinie polskiego dyplomaty. Dzieciństwo spędził podróżując przez Rosję, Chiny. Jak sam wspomina najbardziej zapamiętał z tego okresu podróż po Japonii, podczas której, sam cesarz miał zauwa- żyć u małego chłopca artystyczne zdolności. Ojciec artysty chciał, aby syn w przyszłości został architektem. Ostatecznie jednak, zafascynowany sztuką, Brzosko postawił na swoim, rozpoczynając studia malarskie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczniem Mieczysława Kotarbińskiego oraz Władysława Skoczylasa. Dyplom uzyskał w 1937 roku. Podczas wojny działał w podziemiu, przynależał do AK. W tym trudnym okresie Brzosko nie porzuca malarstwa, jednak niestety z tego czasu jak i przedwojennego nie zachowa- ły się żadne prace. Po wojnie przeprowadził się do Gdańska, gdzie podjął studia architektoniczne i designu. Tutaj też pracował w Wojewódzkim Wydziale Architektury i Konserwacji Zabytków. Brał udział w odbudowie Gdańska.

Do jego artystycznego ouvre należą również liczne delikatne w swoim wyrazie rysunki oraz budowane harmonijną plamą barwną akwarele, ukazujące między innymi z okresu pobytu w Paryżu sceny z paryskich kawiarni, parków. Zachowały się również przedstawienia nadmorskich widoków Sopotu i okolic, które będą przedmiotem wystawy, na którą zaszczyt mamy Państwa zaprosić.

Na wystawę WIDOKI SOPOTU WYSTAWA  Zapraszamy w imieniu Sopockiego Domu Aukcyjnego OD 8 DO 31 GRUDNIA 2016.

red. / zdj. SDA.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: