Patriota odbudowuje kolejnego CWS-a

Ludwik Rożniakowski odbudowuje w Wejherowie kolejnego przedwojennego CWS-a. Tym razem z odchłani niepamięci powróci do nas zamknęta kareta. Gotowe jest już w zasadzie całe nadwozie samochodu. To już drugi projekt pana Ludwika. Pierwszego CWS-a możesz zobaczyć w cyklu „Północny Bazar”
 
Ludwik Rożniakowski i jego zbudowana w latach 2011 – 2014, pierwsza replika przedwojennego polskiego samochodu CWS, w wersji „Torpedo”, to dziś charakterystyczny i bardzo pożądany element klasycznych imprez motoryzacyjnych w Polsce.
Pan Ludwik, który po ukończeniu technikum samochodowego w Wejherowie, przez kilka lat pracował przy naprawie samochodów, aby potem zająć się stolarstwem, wszelkie prace przy rekonstrukcji swoich samochodów wykonuje samodzielnie. Zachowując technologie i styl tworzenia z czasów produkcji danego pojazdu. Po otwartym Torpedo przyszedł czas na zamkniętą karetę. Rekonstrukcja tego samochodu wymaga przepracowania ok. 8500 godzin. Fundusze na ten cel zbierane są między innymi na profilu projektu „Polak Potrafi”.
- Chciałbym w przyszłości wykonać rekonstrukcję wszystkich nadwozi samochodów CWS: Fałszywy kabriolet, Berlina, sportowy Roadster i odmiany ciężarowe (sanitarka, lekka ciężarówka, bankowóz) oraz stworzyć "żywe muzeum - warsztat pokazowy" tych pojazdów – mówi Ludwik Rożniakowski. - Jedynym problemem są jedynie obecnie fundusze. Próbowałem zainteresować swoim projektem polskie firmy. Na razie bez powodzenia. Mam nadzieję, że lepiej będzie w programie „Polak Potrafi”.
Obecnie na warsztacie pana Ludwika znajduje się nadwozie CWS w odmianie Kareta, które gotowe jest już w prawie 80 procentach. Na mosiężnych klamkach pojazdu pojawią się nazwiska twórców CWS-a. Na bokach pojazdu, pomiędzy ozdobnymi listwami będzie wygrawerowana historia samochodów i ludzi którzy je tworzyli. Więcej informacji na temat projektów Ludwika Rożniakowskiego znaleźć można między innymi na profilu Polak Potrafi i na portalu społecznościowym Facebook, pod hasłem „CWS Rekonstrukcja”.
 
4i 5 ciekawe klasyki pojawią się w Galerii Przymorze. Współorganizatorem wystawy Klasycznie i Awangardowo jest Portal lancialifestyle.pl. A już teraz swoje zbiory zaprezentuje w Galerii Metropolia Muzeum z Pępowa i Dąbrówki koło Wejherowa.
 
Link do materiału o CWS w Północnym Bazarze:
https://www.youtube.com/watch?v=g9MtkGydmrA

 

(RED) Fot:CWS Rekonstrukcja

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: