Pomorskie wątki święta Wojska Polskiego

Piętnastego sierpnia to święto Wojska Polskiego. Obchodzimy je w tocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uchwalone w czasie II RP, po latach PRL powróciło do świątecznego kalendarza w 1992 roku. Dzisiejszy dzień, to dobra okazja, aby – podczas  spacerów, czy wycieczek, przypomnieć sobie coś niecoś o tradycjach oręża polskiego. Tego z 1920 i 1939 roku
 
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim. „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.”  Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane równorzędnym lub wyższym aktem. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.
 
Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty. 15 sierpnia 2007, pierwszy raz w powojennej historii Polski. Nie inaczej jest także w Trójmieście. W tym roku z okazji Święta Wojska Polskiego, gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało sporo atrakcji dla miłośników wojskowości i militariów. Dziś wstęp do muzeum jest wolny. A od 12 do 15 na zwiedzających czekać będzie wystawa Muzeum Saperskiego „Explosive” z Dąbrówki, pokaz szermierki w wykonaniu członków grupy rekonstrukcyjnej 2 Morskiego Pułku Strzelców - na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego MMW, odbędzie się także pokaz jazdy konnej w wykonaniu Krakusów Gdyńskich – także na Ekspozycji Plenerowej można też będzie się sfotografować z członkami grupy Gdyńskiego Oddziału Operacyjno -€“ Desantowego. Do tego jak zwykle “ grochówka z kuchni polowej “ na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego MMW. Od 15 wolny wstęp obowiązywać będzie także na ORP Błyskawica.
 
 
W święto Wojska Polskiego warto odwiedzić także Westerplatte, a także liczne cmentarze, na których spoczywają żołnierze z 1920 i 1939 roku, rozrzucone po Gdyni, Rumii, Redzie, Kartuzach, Żukowie, Tczewie, Chojniach, Wejherowie i okolicach, czy nawet Świeciu i Gniewie.
W Wejherowie i Gdyni, a także w Tczewie zachowały się do dziś przedwojenne polskie koszary. Podobnie jak w Gdyni, gdzie warto – nawet z zewnątrz – rzucić okiem na przedwojenne Dowództwo Floty, modernistyczny kościół Marynarki Wojennej, czy wojskowy szpital. Żołnierskie tradycje pięknie podtrzymują także na Kociewiu, gdzie niedawno przywrócono do pierwotnej funkcji kasyno Szwoleżerów Rokitniańskich. W mieście jest także ułański cmentarzyk.
Wszystko to warto zwiedzić. Przede wszystkim zaś odkurzyć pamięć i przypomnieć sobie o własnych, rodzinnych tradycjach wojskowych. Bo to one najszybciej budują w nas dumę. Tę rodzinną i tę związaną z tradycjami oręża polskiego.
 
Bartosz Gondek
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: