Strajk!

14 sierpnia 1980 o godz. 6 rano robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina – pod wodzą Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego – ogłosili strajk. Na czele protestu stanął Lech Wałęsa. Domagali się powrotu do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, powstania pomnika ofiar Grudnia ’70, wyższych płac i zagwarantowania bezpieczeństwa strajkujący. Historyczny protest zakończono po długich negocjacjach z przedstawicielami rządu. 31 sierpnia podpisano Porozumienia Gdańskie, które zapoczątkowały przemiany ustrojowe w Polsce. Władza zapowiedziała bowiem wprowadzenie w życie postulatów strajkujących, w tym najważniejszego o utworzeniu NSZZ „Solidarność”.
 
termin | 14 sierpnia 2016, niedziela
 
godz. 6.00 / Dokładnie 36 lat później ruszy spacer po Stoczni Gdańskiej w godzinie rozpoczęcia strajku. O historycznych wydarzeniach opowiedzą Jerzy Borowczak oraz Ludwik Prądzyński, którzy w 1980 roku poprowadzili przez stocznię pierwszych strajkujących robotników. 
godz. 9.00 / Zapraszamy na spacer rowerowy śladami strajkujących stoczniowców. TOUR DE STOCZNIA to wyjątkowa okazja, by poznać stoczniowe miejsca dotąd na co dzień niedostępne i nieznane zwiedzającym. 
od godz. 11.00 / Śladami swoich wspomnień ścieżką spacerów subiektywnych po wystawie stałej oprowadzą świadkowie historii: prof. Jadwiga Staniszkis, Maciej Pietrzyk, Wojciech Charkin oraz Zdzisław Andrzej Fic.
 
PROGRAM
→ START
czyli przywódcy sierpniowych strajków oprowadzają po Stoczni Gdańskiej
6.00 / zbiórka przy historycznej Bramie nr 2
 
→ TOUR DE STOCZNIA
nieśpieszne rowerowe zwiedzanie Stoczni Gdańskiej 
9.00 / zbiórka przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970
 
→ SPACERY SUBIEKTYWNE PO WYSTAWIE STAŁEJ
11.00 / prof. Jadwiga Staniszkis
12.00 / Maciej Pietrzyk
13.00 / Wojciech Charkin
14.00 / Zdzisław Andrzej Fic
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: