Ulewa zatrzymała czas Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku

Intensywne opady deszczu z zeszłego tygodnia, które podtopiły piwnice Ratusz Głównego Miasta,  zatrzymały także pracę wieżowego zegara. Działaniom natury oparł się carillon – o każdej pełnej godzinie raczy turystów i gdańszczan swoim dźwiękiem
„Zegar zatrzymał się w poniedziałek wieczorem około godziny 18:00. Od rana szukamy usterki w mechanizmie urządzenia – udało się go uruchomić, ale wskazówki zatrzymały się na godzinie 12:05. Zlokalizowanie wadliwego elementu jest niestety sprawą prostą. Nie obędzie się bez przeprowadzenia prac na zewnątrz wieży przez odpowiednią, wykwalifikowaną firmę.” – mówi Grzegorz Szychliński, kierownik Oddziału MHMG Muzeum Zegarów Wieżowych.
„Planowaliśmy przeprowadzenie remontu. Musimy to zrobić zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, które wskazują na potrzebę przeprowadzenia prac konserwacyjnych.” – mówi Prof. dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.
„Muzeum Historyczne Miasta Gdańska składa się z 8 oddziałów – wszystkie są zabytkami i wszystkie wymagają troski – nie ma ważnych i ważniejszych. W praktyce wygląda to tak, że każdego roku w ramach własnych środków przeprowadzamy prace tam, gdzie potrzeby są największe.” – mówi Tomasz Wierzchowski, zastępca dyrektora ds. inwestycyjno-administracyjnych.
„Będziemy musieli zrezygnować z części przewidzianych napraw, po to by szybko przywrócić Głównemu Miastu czas. Od 1-szego sierpnia zmieniamy godziny otwarcia – w każdy dzień tygodnia będziemy czynni dłużej. Nasze Oddziały będą otwarte dla Państwa do godziny 18:00, czyli do tej, na której pierwotnie zatrzymał się wczoraj nasz zegar. W związku z tym czas będzie u nas płynął nieco inaczej – zgodnie z oczekiwaniami turystów odwiedzających Gdańsk.” – dodaje Waldemar Ossowski. 
(red, fot MHMG)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: