Wampir z Kamienia na wystawie

Ekipa Strefy Historii była niedawno, dokładnie o północy w dawnym biskupstwie w Kamieniu Pomorskim. Trzeba było trafu, aby w tym samym czasie przypomniał o sobie tamtejszy wampir, którego odkrycie jest jedną z największych sensacji archeologicznych Pomorza Środkowego w ciągu ostatnich kilku lat

 

Był niewysoki, Miał ciemne włosy i mocną budowę i zmarł pomiędzy 45 a 50 rokiem życia. Kiedy składano go do grobu włożono mu w zęby kamień, aby powstrzymać go przed gryzieniem. Pochowano go na przełomie XVI i XVII wieku. Później przebito mu piszczele metalowym gwoździem, aby na pewno nie mógł wstać. Czaszka niepokojącego pochówku ma także dodatkowy szew dzielący kość czołową na dwie części, przez co wygląda inaczej niż normalne.

Na doczesne szczątki „wampira” z Kamienia Pomorskiego archeolodzy natrafili dwal lata temu w pobliżu dawnego klasztoru podominikańskiego, który istniał w Kamieniu Pomorskim do XVI wieku. Potem teren cmentarza zamieniony został na targowisko. W pobliżu odkryto również relikty zabudowań klasztornych, kościoła św. Idziego oraz ślady osady słowiańskiej z XI-XII w.

Zwłoki mężczyzny trafiły obecnie na wystawę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Oprócz nich na wystawie prezentowane są również relikty sztuki funeralnej z okolic Kamienia Pomorskiego, w tym drewniane i marmurowe płyty nagrobne, żeliwne krzyże i ich fragmenty z XIX i XX wieku z przedwojennych cmentarzy.

red fot: wikipedia, archiwum własne

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: