Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na promocję książki Krzysztofa Drażby pt. Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”. Referendum z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie województwa gdańskiego.

Referendum z 30 czerwca 1946 r. to jedno z przełomowych wydarzeń w historii Polski po II wojnie światowej. Nieplanowane przez żadną ze stron i początkowo uważane za mało znaczący epizod w walce o kształt powojennego państwa, stało się zasadniczym starciem dwóch konkurujących sił politycznych ubiegających się o władzę w kraju. Sfałszowane przez komunistów, w Polsce Ludowej było uznawane za mit założycielski „najszczęśliwszego ustroju ludzkości” nad Wisłą. Publikacja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych, działania aparatu represji oraz wpływ propagandy na postawy głosujących. Jednocześnie pokazuje ostatnie próby walki o suwerenność Polski, podejmowane przez największą ówczesną partię opozycyjną – Polskie Stronnictwo Ludowe. Książka przybliża nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego.

22 czerwca w godzinach 17:30 - 19:00

Ratusz Starego Miasta w Gdańsku

Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: