W Wisłoujściu upamiętniono francuskiego bohatera

W Twierdzy Wisłoujście - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconemu hrabiemu de Plélo. Louis Robert Hippolyte de Bréhan hrabia de Plélo był francuskim wojskowym i dyplomatą - ambasadorem w Kopenhadze w latach 1729–1734. Podczas wojny sukcesyjnej w 1734 roku opowiedział się po stronie króla Leszczyńskiego.

27 maja oddziały francuskie stacjonujące w okolicach Westerplatte podjęły próbę przedarcia się do Gdańska przez rosyjskie umocnienia. Plan się nie powiódł, a Francuzi szybko rozpoczęli odwrót. Na polu bitwy zostało jedynie 100 francuskich grenadierów i hrabia de Plélo, który poległ w tej walce. Odwrót i pozostawienie Gdańska bez pomocy uważał za przejaw tchórzostwa.

Po latach zapomnienia doczekał się w Gdańsku własnego pomnika. Monument odsłonięto w pobliżu Twierdzy Wisłoujście 27 maja 2014 roku. Od tego czasu, co roku przy pomniku Hrabiego odbywa się uroczystość złożenia kwiatów z udziałem przedstawicieli konsulatu Republiki Francuskiej w Gdańsku, lokalnych władz oraz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Podczas uroczystości obecni byli: dyrektor MHMG Waldemar Ossowski, Adam Koperkiewicz (dyr. MHMG w latach 1989-2015), Monika Tarnowska (Konsul Honorowy Francji w Polsce) oraz Katarzyna Krawczyk (kierownik oddziału Twierdza Wisłoujście).

Czytaj też: Sylwetka hrabiego de Plelo: http://strefahistorii.pl/article/2395-smierc-fancuskiego-hrabiego-co-szedl-na-odsiecz-gdanska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: