Aukcja Dawny Gdańsk i okolice. Kup stare ryciny już za kilkaset złotych

W sobotę 4 czerwca w gdańskim oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego ruszy aukcja niezwykłych przedmiotów związanych z Gdańskiem i jego najbliższymi okolicami. 

Sopocki Dom Aukcyjny przygotował w Gdańsku aukcje poświęcone zbiorom dotyczącym historii Pomorza. Na zaprezentowane przedmioty składają się m.in. liczne ryciny, pocztówki i numizmaty. Katalog aukcji znajdziemy TUTAJ 

Co jednak jest najciekawszego spośród prezentowanych przedmiotów? Wybraliśmy kilka przedmiotów. Pierwszy to pięknie wydana mapa królestwa Prus drukowana w Paryżu w 1842 roku. Ta litografia kolorowana ma wymiary 49,5 × 31,5 cm. Eksperci określili jej stan jako bardzo dobry,  posiada jedynie lekkie zabrudzenia marginesów. Droga rzecz? Niekoniecznie, cena wywoławcza to 350 złotych. 

Może bardziej szczegółowa mapa? Na aukcji będzie prezentowany plan twierdzy Piława i Zalewu Wiślanego,  wydany w Norymberdze w 1729 r przez Erika Dahlberga. Cena wywoławcza miedziorytu: 400 złotych.

Może akwaforta? Zamek w Malborku Helma Fischer Oelsa z przełomu wieków XIX i XX to tylko 300 złotych ceny wywoławczej. 

Auckje w SDA zawsze charakteryzują pojawianiem znanych nazwisk. Scena we wnętrzu z 1860 roku autorstwa urodzonego w Gdańsku Eduarda Hildebrandta można licytować od 19 000 złotych. 

Oprócz obrazów, akwareli i wszelkiego rodzaju miedziorytów na aukcji znajdziemy również liczne monety, medaliki, dzbanki wyprodukowane w Gdańsku i okolicach w ubiegłych stuleciach. To gratka nie tylko dla miłośników historii, ale i rówież wystroju w stylu retro. Któż nie chciałby mieć w domu pięknego glinianego kufla, widoku na talerzu jak w domu pradziadków?

Prawdziwą perełką tej części aukcji jest wykonana z kutego srebra tabakiera. Pochodzi z 1768 roku z gdańskiej pracowni Friedricha Wilhelma Sponholtza. Wieko tabakiery dekorowane jst scenkami rodzajowymi w rokokowych kartuszach. Chyba każdy tabaczarz chciałby mieć tak gustowną paczuszkę na magiczny pył z tytoniu. 

Aukcja "Gdańsk i okolice" odbędzie się 4 czerwca o godzinie 17 w gdańskim oddziale Sopockiedo Domu aukcyjnego przy ulicy Długiej 2/3. Wystawa przedaukcyjna trwa od 16 maja. Istnieje możliwość zamówienia licytacji u marszandów. 

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: