Jakie polskie skarby skrywa Nowy Jork?

Jakie polskie skarby skrywa Nowy Jork? Jak walczył o nie Polski Instytut Naukowy w Ameryce? 27 maja na Polskiej 1 opowie o tym jego dyrektor, dr Bożena Leven. Wykład towarzyszy rozpoczęciu współpracy Instytutu z Muzeum Emigracji przy projekcie digitalizacji i udostępniania rękopisów pisarza Andrzeja Bobkowskiego.
 
Muzeum Emigracji w Gdyni i Polski Instytut Naukowy w Ameryce nawiązały współpracę w celu digitalizacji i popularyzacji pamiętników, rękopisów i korespondencji jednego z najważniejszych polskich pisarzy emigracyjnych. W ramach rozpoczęcia projektu „Digitalizacja i upowszechnianie zbiorów Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (PIASA). Etap I: Andrzej Bobkowski" o historii i dniu dzisiejszym PIASA opowie jego dyrektor, dr Bożena Leven.
 
Polski Instytut Naukowy w Ameryce został założony w 1942 roku przez grupę polskich emigrantów-naukowców, którzy kontynuowali działalność Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, zlikwidowanej podczas okupacji. Pierwszym prezesem Instytutu był światowej sławy antropolog Bronisław Malinowski. Po II wojnie światowej PIASA stała się wiodącą organizacją społeczną popularyzującą osiągniecia polskiej nauki i sztuki w Stanach Zjednoczonych.
 
W swoim budynku na Manhattanie Instytut utrzymuje jedno z największych archiwów dokumentów polskich za granicą. Wśród nich znajdziemy całą spuściznę po Janie Lechoniu i Andrzeju Bobkowskim. Posiada również okazałą kolekcję sztuki. Olga Boznańska, Maksymilian Gierymski, Jacek Malczewski, i Władysław Podkowiński to tylko niektóre nazwiska malarzy, których płótna można w niej znaleźć. Tak bogate zbiory są cennymi zasobami dla wielu instytucji - także Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
Dzięki wspólnemu projektowi instytucji z Gdyni i Nowego Jorku, polscy czytelnicy Andrzeja Bobkowskiego będą mieli do nich dostęp bez konieczności podróży do USA. Zasoby PIASA zostaną udostępnione na stałe w czytelni Muzeum.
 
W ramach projektu „Digitalizacja i upowszechnianie zbiorów Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (PIASA). Etap I: Andrzej Bobkowski" przewidziano zajęcia dla literaturoznawców i historyków, podczas których będą doskonalić swój warsztat badawczy w oparciu o materiały PIASA. Jesienią zapraszamy także szereg imprez popularyzujących twórczość autora „Szkiców piórkiem", m.in. rowerowa gra miejska, warsztaty poświęcone kaligrafii i tematyce podróżniczej.
 
Andrzej Bobkowski (1913 – 1961) publikował opowiadania i szkice, ale najważniejszymi dziełami jego życia są dzienniki i korespondencja, w których rysował obraz współczesnego mu świata. Lata II wojny światowej Bobkowski spędził nad Sekwaną, czego efektem było jego najsłynniejsze dzieło „Szkice piórkiem. Francja 1940 – 1944". Od roku 1948 aż do śmierci Bobkowski mieszkał w Gwatemali.
„Polski Instytut Naukowy w Ameryce"
 
Wykład dyrektora Instytutu dr Bożeny Leven
 
27 maja, godz. 18.00 | sala kinowa Muzeum Emigracji w Gdyni
 
Wstęp wolny
 
 
Projekt „Digitalizacja i upowszechnianie zbiorów Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (PIASA). Etap I: Andrzej Bobkowski" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: