Nowa wystawa na Faktorii, nieznane fakty z historii Pruszcza Gdańskiego, oraz koncert - Noc Muzeów w Pruszczu Gdańskim

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Faktoria w Pruszczu Gdańskim serdecznie zapraszają na jutro, na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. Przy okazji Nocy Muzeów, na Faktorii otwarta zostanie nowa, niezwykle interesująca wystawa czasowa

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszcz Gdańskim zaprasza na Europejską Noc Muzeów, która odbędzie się 21 maja 2016 r. w godz. 20.00 – 24.00. W programie, od godzinie 20.00 do 21.00, koncert w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej, oraz wykład o historii Pruszcza Gdańskiego, prowadzony przez Bartosza Gondka i Marka Kozłowa.

Noc Muzeów to także niezwykłe wydarzenia na pruszczańskiej Faktorii. W tym dniu, wyjątkowo, Osada będzie czynna od godziny 12:00 do 24:00 (kasa czynna do 23:20).

W programie m.in.: otwarcie nowej wystawy czasowej, wykład pt. "Technologie i techniki obróbki bursztynu znane w okresie wpływów rzymskich", którą przygotowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.  "Kobiety z Pomorza u schyłku starożytności". Będzie ją można oglądać od 21.05 - 30.09.2016. Nowa wystawa prezentuje biżuterię i ozdobne części stroju, które są charakterystyczne dla kultury wielbarskiej w okresie wpływów rzymskich (I-IV wiek naszej ery), cechują się wysokim kunsztem wykonania i bogatym, często niepowtarzalnym zdobieniem. Odkryto je na cmentarzyskach w Pruszczu Gdańskim i Opaleniu w gminie Gniew. Prezentowane są wraz z wizerunkami postaci zmarłych kobiet oraz pełnym zestawem ich wyposażenia grobowego.

Noc Muzeów w Faktorii to także pokaz obróbki Bursztynu, ognisko, tor łuczniczy, warsztaty garncarskie i wiele innych atrakcji.

Program:

13:00 - otwarcie wystawy czasowej

17:00-18:00 - przerwa techniczna

18:00 rozpoczęcie Bursztynowej nocy Muzeów

19:00 wykład Eryka Popkiewicza -Technologie i techniki obróbki Busztynu znane w okresie wpływów rzymskich

21:00 pokaz obróbki Bursztynu

22:00 warsztaty garncarskie

22:30 FIRESHOW

24:00 Zamknięcie bram Faktorii

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: