Prezent dla Gdańska - odbudują zegar na Biskupiej Górce

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych wież Gdańska doczeka się renowacji. Całość planowanych prac jest częścią projektu "Prezent dla Gdańska". 

Zegar na Biskupiej Górce znajduje się na wieży schroniska młodzieżowego im. Pawła Beneke. Obiekt został wybudowany w 1938 roku, a dzwony zegarowe odlano rok później w Stoczni Gdańskiej. 21 lipca 1940 roku po raz pierwszy na wieży zegarowej ukazała się inscenizacja walk okrętów: Piotr z Gdańska oraz św. Tomasz, której towarzyszyły melodie wygrywane na dzwonach. Mimo, że schronisko Benekego nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, to od 1948 roku wieża stoi niewykorzystana i stopniowo niszczeje wraz z mechanizmem zegarowym. Od kompletnego zniszczenia udało się uratować część dzwonów, które znajdują się w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Obecnie na terenie schroniska znajdują się laboratoria policyjne.

Celem projektu „Prezent dla Gdańska” jest odbudowa zabytkowego zegara wieżowego na Biskupiej Górce. Odbędą się aukcje na Allegro, loterie fantowe, tańsze zakupy dla darczyńców, wybór sms-owej piosenki, którą zaśpiewa 27 maja na Targu Węglowym Robert Janowski, a nawet… własna tabliczka przy zegarze.

Więcej informacji - www.prezentdlagdanska.pl . Organizatorami zbiórki są Fundacja Gdańska i Miasto Gdańsk, które w ten sposób chcą zapoczątkować nową tradycję z okazji Święta Miasta: „Prezent dla Gdańska”.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: