Noc Muzeów 2016: Muzeum Utracone - Wariackie losy obrazów Jana Matejki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zapraszają na premierę tegorocznego filmu Muzeum Utracone pt. "Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej". Pokaz odbędzie się w kilku miastach, w tym również w Gdańsku.

Na Długim Targu przed Zieloną Bramą, oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, 21 maja o godzinie 21:30, zaprezentowany będzie film o utraconych i odzyskanych dziełach Jana Matejki. 

Muzeum Utracone wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywania i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. Projekt daje początek dyskusji, wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych z Polski podczas II wojny światowej. Na stronie internetowej, można znaleźć sukcesywnie zamieszczane kolekcje dzieł utraconych i odzyskanych. W 2013 roku zorganizowano kampanię ze znanymi Polakami – 50 filmów , w których cenione osoby opowiadają o utraconych obrazach. Najważniejszym, jednak, elementem życia Muzeum Utraconego są eventy podczas Nocy Muzeów w największych miastach Polski. Ich głównym punktem jest multimedialny pokaz prezentujący kolekcje dzieł, które Polska straciła. Dodatkowo, by umożliwić dostęp do naszych kolekcji większej publiczności, co roku rozsyłana jest płyta DVD z filmem do muzeów i placówek kultury w całym kraju.

Wirtualne muzeum www.muzeumutracone.pl

Główne pokazy w innych miastach Polski:
13.05 – Kraków – Dziedziniec Zamku na Wawelu, godz. 21:30
14.05 – Warszawa – Dziedziniec Lorentza przed Muzeum Narodowym, godz. 21:30
21.05 – Poznań – Brama Poznania, godz. 21:30

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: