Holenderska wizja Gdyni en face

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza w piątek 13 maja (godz. 18) na wernisaż wystawy Meeno van der Meera "Gdynia en face". Menno van der Meer jest holenderskim artystą fotografem. Jego zainteresowanie fotografią i architekturą narodziło się podczas studiów w Design Academy w Eindhoven. W 2012 r. założył Studio Kazerne – pracownię fotograficzną, pod której szyldem tworzy swoje prace.
 
Gdynia jest dla Menno van der Meera kolejnym przystankiem na artystycznej ścieżce, a jej architektura nowym polem do eksploracji. Na wystawie prezentujemy ponad 40 fotografii wykonanych przez artystę podczas pobytu w Gdyni w październiku 2015 r. Sportretował on wybrane przez siebie obiekty, koncentrując się na detalach fasad, grze faktur i barw oraz symetrii, ale także poszukując emocji w elementach niedoskonałych, zniszczonych, ulegających rozkładowi w charakterystycznym dla siebie surowym lecz pełnym fascynacji i szacunku dla miejskiej tkanki stylu. Może wydawać się, iż w architektonicznych modelach van der Meera więcej jest cech ludzkich niż w wielu ludziach „z krwi i kości” - niemal namacalnej melancholii, dostępnego na wyciągnięcie ręki przewrotnego humoru, złości. Charakterystyczna dla fotografa tendencja do wykluczania z kadru ludzkich sylwetek ma na celu budowanie dystansu pomiędzy fotografowanym obiektem i widzem – jego zdaniem zdjęcia architektury, na których znaleźli się ludzie, zachęcają odbiorcę do tworzenia zbyt prostych skojarzeń, odbierając mu tym samym możliwość pełnego, dogłębnego eksplorowania obrazu. Artysta nie koncentruje się więc na historii miasta, ale na jego ciągłej, nieustającej metamorfozie. Fotografie holenderskiego artysty charakteryzują się również poczuciem humoru, wydobytym z najbardziej nawet monumentalnej budowli.
 
Menno van der Meer (1978 r.) jest holenderskim artystą fotografikiem mieszkającym i tworzącym w Hadze. Architekturą zainteresował się już w dzieciństwie – fotografować zaczął poszukując najodpowiedniejszego dla siebie sposobu wyrażania fascynacji budynkami. Swoje umiejętności rozwijał podczas studiów w Design Academy w Eindhoven, które zaowocowały stażem w Office for Metropolitan Architecture (O.M.A. Rema Koolhaasa). W 2012 r. założył Studio Kazerne - firmę pod której szyldem z licznymi sukcesami tworzy. Jego prace publikowane były w rozmaitych albumach i magazynach oraz na portalach internetowych (np.: Korzo Magazine, Hague Art Calendar). Studio Kazerne współpracuje m.in. z Holenderskim Ministerstwem Finansów oraz Spraw Wewnętrznych.
Miejsce ekspozycji: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia 80 - 374
 
Wernisaż: 13.05.2016 r., godz. 18.00
 
Czas trwania wystawy: 14.05.2016-19.06.2016 r.
 
Kuratorzy wystawy: Diana Lenart, Jacek Friedrich
 
Wystawa objęta została honorowym patronatem Konsulatu Królestwa Niderlandów w Gdańsku.
 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: