Odkrywają zapomniane historie Kościerzyny

Niedawno archeolodzy odkryli w Kościerzynie 100-letnią piwnicę z beczkami, po tygodniu przyszedł czas na następne odkrycia. Tym razem jest to piec do wypału cegieł sprzed 100 lat.

Odkrycia dokonano w Kościerskiej Hucie w ramach prac archeologicznych prowadzonych na terenie budowy obwodnicy Kościerzyny. Stanowisko archeologiczne jest dość duże, obejmuje pozostałości pieca do wypału cegieł oraz kilkadziesiąt dołów, z których wydobywano glinę a później ją urabiano. Na szczególna uwagę zasługuje piec, którego powstanie datuje się na początek XIX w. 

Z licznych źródeł można dowiedzieć się, że na początku XIX w. w lesie należącym do miasta pracował ceglarz, który miał obowiązek dostarczyć ściśle określoną liczbę cegieł i dachówek. Zapotrzebowanie na ten materiał było ogromne, gdyż na początku XIX w. w Kościerzynie było zaledwie kilka domów z cegły, zaś do wzniesienia jednego budynku potrzeba ich było od 30 do 50 tys. 

Warto chociaż skrótowo opisać proces produkcji cegły. Najpierw pozyskiwano glinę, którą poddawano w dołach procesowi dojrzewania (czyli polewania wodą i ugniatania nogami lub specjalnymi narzędziami), następnie glinę formowano w kostki i przenoszono do suszenia, które trwało nawet do 4 tygodni, po wysuszenie kostki poddawano wypałowi w piecu, który trwał (łącznie z wystygnięciem pieca) nawet 6 tygodni. Piec opalany był drewnem, zapewne pochodzącym z kościerskiego lasu, który został w większości wycięty do lat 30. XIX w. Co ciekawe piec polny z Kościerskiej Huty ze względu na swoja konstrukcję (solidne fundamenty, palenisko) stanowi ewenementem na skale kraju. Z reguły to same cegły przeznaczone do wypału stanowiły element konstrukcyjny pieca. Produkcja cegły w rejonie Kościerskiej Huty i wschodniej części miasta, prowadzona w kilku cegielniach, trwała aż do II poł. XIX w.

Po dokonaniu szczegółowej inwentaryzacji i dokumentacji, najcenniejsze artefakty z badanego stanowiska trafią do Muzeum Ziemi Kościerskiej.

/Muzeum Ziemi Kościerskiej

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: