Pora na Konserwatora. Odkrycie w Komorze Palowej

W trakcie prowadzenia badań architektonicznych i konserwatorskich, po usunięciu wtórnych cementowych tynków ze ścian, w pomieszczeniach dawnej Komory Palowej natrafiono na kilka interesujących detali pochodzących z czasów średniowiecza.

Najbardziej niespodziewanym i jednocześnie najcenniejszym było odsłonięcie reliktów malowidła ściennego, drewnianego stropu belkowego z 1378/79 r., fragmentów dawnych przejść oraz kamiennej posadzki. Malowidło jest właśnie w trakcie konserwacji. Po analizie widocznych obecnie fragmentów przedstawienia stwierdzono, że jest to scena Ukrzyżowania. Skąd scena o tematyce religijnej w budynku świeckim? Wyjaśnienia należy szukać w historii ratusza…. W 1427 r. na mocy bulli papieża Marcina V, Rada Miasta Gdańska uzyskała pozwolenie na utworzenie kaplicy w ratuszu. Tak naprawdę nigdy nie wiedzieliśmy, gdzie ta kaplica mogła się znajdować. Jedyne inne miejsce, w którym namalowano przedstawienie o tematyce religijnej - także Ukrzyżowanie - to wnętrze Małego Krzysztofa. J

est to jednak pomieszczenie bardzo małe i raczej mogło służyć do przechowywania paramentów liturgicznych. Badacze do tej pory przypuszczali, że msze dla rajców oraz ich rodzin odprawiane były w Wielkiej Sali Rady. Poza malowidłem cenną informacją jest m.in. datowanie - na podstawie badań dendrochronologicznych - drewnianego stropu na 1378/79 r.! Poza tym okazało się, że tego najstarszego w Gdańsku stropu zachowało się znacznie więcej niż początkowo sądziliśmy! Oczywiście docelowo planujemy w całości go prezentować.

Zapraszamy na spotkanie dr Katarzyną Darecką, która jak zwykle ciekawie zaprezentuje nasze odkrycie, w czwartek 21 kwietnia o godzinie 16.30 w Ratuszu Głównego Miasta. Na miejscu będzie można też popatrzeć na pracę konserwatorów dzieł sztuki przy malowidle oraz poznać różne tajniki tego zajęcia. Zalecamy ubranie wygodnych butów (nie eleganckich i nie na obcasach!) z uwagi na trwające wciąż prace.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: