IPN z nowościami

W ostatnich miesiącach Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Gdańsku wzbogaciło się o wyjątkowe materiały archiwalne.

Są to: Obwieszczenie Dowódcy Policji Bezpieczeństwa i SD na Dystrykt Warszawski [Der Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD für den Distrikt Warschau] z dnia 16-10-1942 r. o powieszeniu 50 osób w odwecie za wysadzenie w nocy z 07-10-1942 r. na 08-10-1942 r. linii kolejowych koło Warszawy; przekazany do OBUiAD w Gdańsku przez anonimowego darczyńcę (sygn. IPN Gd 536/42)

Oraz zbiór rysunków satyrycznych autorstwa Stanisława Toegela z cyklu „Hitleriada Macabra” wykonanych w 1944 r., wydanych przez Wydawnictwo Antoniego Markiewicza w 1946 r., przekazany do OBUiAD w Gdańsku również przez anonimowego darczyńcę, lecz za pośrednictwem OBEP w Gdańsku (sygn. IPN Gd 904) Wszystkie przejmowane materiały archiwalne są na bieżąco wpisywane do systemu Cyfrowe Archiwum i stopniowo udostępniane zainteresowanym.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: