Archwialne zdjęcia Wrzeszcza dostępne dla każdego

Nauczycielskie małżeństwo Katarzyna i Jakub Szczepańscy założyli Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza. Jest to w tej chwili jedyny i największy internetowy zbiór historycznych zdjęć tej dzielnicy.

Projekt wystartował 25 listopada 2014 r. w imieniny Katarzyny, w 751 lat od pierwszej pisemnej wzmianki o Wrzeszczu. Dziś  w jego zbiorach są już dwa tysiące zdigitalizowanych i szczegółowo opisanych fotografii oraz dokumentów. Możemy podziwiać zarówno zmiany zachodzące w dzielnicy na przestrzeni ostatnich 20. lat, jak i fotografie archiwalne. Można znaleźć ciekawostki na temat codziennego życia w dzielnicy - np. taką, że w miejscu dzisiejszej Galerii Bałtyckiej w czasach Wolnego Miasta stała mleczarnia Geogra Valinata, w której produkowano m.in. camembert, a w latach 50.tych w przedwojennym zakładzie funkcjonowała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska.

Jakub kiedy miał pięć lat przeprowadził się z rodzicami do Wrzeszcza z Rokitnicy pod Gdańskiem. Katarzyna dzieciństwo spędziła na Suchaninie. Razem zamieszkali na w Górnym Wrzeszczu w latach 90. Po pierwsze eksponaty sięgneli do własnych zbiorów rodzinnych. Numer jeden w katalogu to zdjęcie z 1965 roku, przedstawiające małą Kasię w wózeczku pod Cristalem. W podobnym czasie mały Kuba jako fan motoryzacji sfotografował się w blaszanym dziecięcym automobilu po tej samej stronie Al. Grunwaldzkiej, nieopodal sklepów pod filarami.

Małżeństwo ponadto od dwudziestu kilku lat dokumentuje zmiany w dzielnicy. Utrwalili m.in. nieistniejącą już mozaikę z fasady dworca kolejowego we Wrzeszczu czy mural Rafała Roskowińskiego, rozebrany przed rozpoczęciem budowy galerii Metropolia. W uzupełnianiu zbiorów pomagają sami internauci. dotychczas podesłali np. zdjęcia z rozbiórki restauracji Morenka przy Jaśkowej Dolnie czy też fotografie Centrum Handlowego Bis Sukces - poprzednika dzisiejszego Manhattanu.

Dotychczas Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza otrzymało także grant od prezydenta miasta Gdańska na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ale jego autorzy już zapowiadają, że w następnych latach będą chcieli prezentować swoje zbiory już nie tylko w internecie.

Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: