I Ogólnopolska Konferencja "Prosimy dotykać eksponatów"

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza do współpracy w organizacji oraz uczestnictwa w I Ogólnopolskiej Konferencji „Prosimy dotykać eksponatów”, która odbędzie się 18 kwietnia 2016 roku w Dworze Artusa. 

Celem konferencji jest odpowiedź na pytanie, jak można skonstruować ofertę kulturalną, skierowaną szczególnie do osób niewidomych i słabowidzących, którzy są grupą, stanowiącą największe wyzwanie w przestrzeni muzealnej spośród wszystkich występujących niepełnosprawności. Konferencja inspirowana jest wystawą "Prosimy dotykać eksponatów", otwartą w Dworze Artusa w grudniu 2013 roku. Wystawę odwiedziło już kilkaset osób z dysfunkcją wzroku, ponadto cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem pozostałych zwiedzających, w tym osób starszych oraz dzieci, przyczyniając się do uwrażliwiania na ten problem w kontekście społeczno-kulturowym. 

Zaangażowanie tej placówki w wyrównywanie szans i znoszenie barier zostało nagrodzone 3 grudnia 2010 roku nagrodą „Miejsce Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym 2010”. Konferencja ma charakter otwarty i dotyczyć będzie problemów dostosowania instytucji kulturalnych o charakterze wystawienniczym do potrzeb osób z dysfunkcjami poznawczymi. 

Organizator zachęca do refleksji na ten temat, zabrania głosu w dyskusji oraz podzielenia się własnym doświadczeniem. Chęć uczestnictwa i propozycję tematów należy zgłaszać do 29 lutego 2016, na adres edukacja@mhmg.pl. 

Wstęp oraz udział jest bezpłatny.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: