Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na nową wystawę czasową pt. "Między nami nic nie było". Tym razem będziemy mogli dowiedzieć się jak postrzegano miłość zmysłową 200 lat temu.

Żadnemu z ludzkich uczuć nie poświęciliśmy w historii tyle uwagi, co miłości. Jej skomplikowany charakter i różnorodne oblicza dostrzegali już starożytni filozofowie. Wysławiany przez średniowiecznych trubadurów wzór uwielbienia wyidealizowanego piękna przestał wystarczać XVI-wiecznemu społeczeństwu. Do głosu doszła ludzka natura, w której miłość była „ślepą i nieodpartą siłą”. Zrozumienie jej stało się przedmiotem badań medycznych, filozoficznych rozważań, a nawet astronomicznych obserwacji. Moraliści upatrywali w niej siłę niszczącą, artyści gloryfikowali, rozbudzając w odbiorcach miłosne fantazje.

Ekspozycja "Między nami nic nie było" ukazuje jak ukształtował się znany nam dziś obraz miłości. Próbuje zbliżyć się do sfery uczuć i pragnień, dowiedzieć się co rozpalało wyobraźnię i pobudzało zmysły ludzi, w epoce pozornie niesprzyjającej spontaniczności uczuć.

Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych

Kuratorki wystawy: Urszula Sieńkowska, Joanna Fonferek

Wystawa prezentowana będzie w Budynku Gimnazjum do maja 2016r.

Cena biletu: 1zł (cały budynek)

Wystawa przeznaczona dla odbiorców w wieku 16+

Wernisaż: 12 luty, godz. 18:30

Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Bulwar Zygmunta Augusta 11, 82-300 Elbląg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: