Mało znane gdańskie muzeum jest na Sobieszewie

Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola na gdańskim Sobieszewie istnieje już ponad 40 lat. Niestety, wielu mieszkańców Trójmiasta nie słyszało o jej istnieniu. Warto jednak obejrzeć wystawy poświęcone wybitnemu poecie i naukowcowi.

Wincenty Pol był XIX-wiecznym polskim poetą. Publikował również dzieła z zakresu geografii, botaniki, zoologii, etnografii. To właśnie geograficzna pasja połączyła go na trwałe z Wyspą Sobieszewską. Gdy w 1840 roku Wisła przerwała wały na wysokości wsi Górki to właśnie Pol nazwał nowo powstałe ramie Wisłą Śmiałą. Dlatego w 1974 z inicjatywy Komisji Krajoznawczej PTTK w postanowiono uczcić wybitnego badacza i poetę izbą pamięci. Początkowo zasadniczym problemem był brak lokalu gdzie mogłaby się taka izba znaleźć oraz niewielka ilość pamiątek. Wykorzystano więc miejscową szkołę podstawową i wystawa została otwarta w jednej z sal.

Już w 1977 roku przeniesiono wystawę do budynku przy ulicy Turystycznej 3. Początkowo izba zarządzana była społecznie od 2006 roku jest oddziałem Gdańskiego Archipelagu Kultury. Od kilku lat pojawiają się również pomysły, że izba może w przyszłości stać się zalążkiem Muzeum Wyspy Sobieszewskiej. W 2012 r. dotychczasowa nazwa: Izba Pamięci Wincentego Pola - została zmieniona na Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK.

 

Wraz z kolejnymi latami funkcjonowania zwiększały się zbiory, których liczba obecnie przekracza dwieście sztuk. Znajdują się wśród nic fotografie, listy, obrazy, mapy, fotokopie rękopisów i korespondencji. Spora część ekspozycji to dary Adama Pola, prawnuka poety.

Eksponaty związane z Wincentym Polem to jednak nie wszystko. W izbie znajduje się również pokaźna kolekcja etnograficzna związana z rybołóstwem i regionem Żuław. Większość z zabytków etnograficznych pochodzi z przełomu XIX i XX w. oraz 20- lecia międzywojennego. Należały wówczas do świbnieńskich rybaków: Pawła Rućks'a oraz Daniela Tesmera. Na zdjęciu żuławska misa gliniana. Okaz staryz końca XIX w., - po rodzicach Rucks'owej (żony rybaka Pawła Ruck'sa ze Świbna)

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: