Poznaj jak polonizowano półwysep helski

Dzięki Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Stowarzyszenia "Przyjciele Helu" w sprzedaży pojawił najnowszy, 21 Zeszyt helski - „Helska Kolonia Rybacka” autorstwa Mirosława Kuklika.

Jest to historia realizacji największej wewnętrznej polskiej akcji osiedleńczej w okresie międzywojennym. Tworzenie kolonii rybackiej w Helu to początek nowożytnej historii Kaszubów w tej miejscowości, bowiem w roku 1920 tylko jedną katolicką rodzinę uważano tu za kaszubską. Z tego powodu Hel w okresie międzywojennym był poligonem naszych narodowych działań kolonizacyjnych, których efektem było m.in. powstanie tu dzielnicy nazywanej kolonią rybacką.

Powstała ona, bo taka była wola międzywojennych polskich polityków i obywateli. Musimy jednak pamiętać, że choć działo się to wbrew interesom niemieckich mieszkańców Helu, ale z zachowaniem przepisów obowiązującego wczas prawa i to je różniło zdecydowanie od tego, co w kwestiach narodowych realizował reżim hitlerowski, czy komunistyczny. Kolonizacja Helu polegająca na osadzaniu tu polskich rybaków, w celu zrównoważenia stosunków etnicznych była – jak wynika z zachowanych dokumentów – znaczącym, powszechnie popieranym narodowym wyzwaniem realizowanym po roku 1920, stanowiącym o polskiej racji stanu na wybrzeżu.

21 Zeszyt Helski - "Helska Kolonia Rybacka" dostępny jest w sprzedaży muzeum

Muzeum Obrony Wybrzeża

Ul. Helska 16

Hel

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: