Mirosław Hermaszewski gościem ECS

Strefa Nauki zainstaluje się w Europejskim Centrum Solidarności 5 i 6 lutego w ramach Święta Gdańskiej Nauki. Konkursy, warsztaty, prelekcje - to tylko niektóre z atrakcji.  
 
Wszystkie działania odbędą się pod patronatem Jana Heweliusza, a gościem specjalnym będzie Mirosław Hermaszewski– pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos. Odbędą się dwa wykłady astronauty, na które obowiązują zapisy na stronie internetowej. 
 
5 lutego, godz. 12:00, audytorium ECS – prelekcja dla dzieci: Ja nie wstydziłem się swoich marzeń 
6 lutego, godz. 12:00, audytorium ECS – prelekcja: Kosmos – marzenia i rzeczywistość
 
Mirosław Hermaszewski 27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI – Międzynarodową Federację Lotniczą) m.in. wysokości – 363 km; prędkości lotu – 28 tyś km/h; długotrwałości lotu – 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: