Rzadki Topas zostanie zaprezentowany w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzbogaciło się o nowy eksponat - czechosłowacki opancerzony transporter gąsienicowy TOPAS-2Ap. Obiekt ten trafił do Kołobrzegu z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dzięki staraniom Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Transporter wyprodukowany został w 1964 r. .Trzyosobowy pojazdo zasięgu ponad 400 km, rozwija prędkość ponad 60 kilometrów na godzinę. Wielozadaniowość pojazdu sprawiła, że TOPAS użytkowano w piętnastu armiach krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Transporter wszedł także na uzbrojenie 7. Łużyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża w Gdańsku. Polscy konstruktorzy wyposażyli, nieuzbrojony czechosłowacki pierwowzór, w wielkokalibrowy karabin maszynowy 14,5 mm oraz karabin maszynowy 7,62 mm, które umieszczono w obrotowej wieżyczce. W roku 1994 transportery TOPAS wycofano z wyposażenia Wojska Polskiego , co wiązało się z rozwiązaniem 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

fot.: Radek Horanin

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: