Gdańscy apostołowie co rozeszli się wśród ludu

Z historią Gdańska związane jest sporo ciekawych anegdot. Bez wątpienia ta o gdańskich apostołach jest jedną z najbarwniejszych.

Podczas oblężenia Gdańska przez wojska Stefana Batorego najemnicy  zatrudnieni przez Gdańsk domagali się zapłaty. Gdy pieniądze w kasie się skończyły wybito specjalne "oblężnicze: monety, gdzie w miejscu króla polskiego (którego przecież nie uznawano) pojawia się Chrystus. Opis w otoku DEFENDE NOS CHRISTE SALVATOR oznacza broń nas Chryste zbawicielu.

Według relacji część z monet powstała z przetopionych figur apostołów z ołtarza w kościele mariackim. Po oblężeniu proboszcz zajmujący się parafią domagał się zwrotu równowartości kruszcu, ale rada miasta miała mu odpowiedzieć: "Apostołowie rozeszli się wśród swojego ludu". Według drugiej relacji proboszcz kościoła Mariackiego miał powiedzieć do wizytującego biskupa Zamoyskiego, chcącego zobaczyć figury: "Zgodnie z wolą Mistrza apostołowie wywędrowali na cały świat."

pc

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

Tagi: