91 lat temu polskie wojska dostały zielone światło na Westerplatte

Dokładnie 91 lat temu Liga Narodów przyznała Polsce prawo do utrzymania straży wojskowej na Westerplatte. Spowodowane było to troską o przełądunek broni i amunicji - pamiętano wydarzenia wojny z bolszewikami, gdzie strajk dokerów gdańskich spraraliżował dostawy dla Polski.

Liga Narodów decyzją Wysokiego Komisarza z 1922 oraz później Rady z 1924 roku zadecydowała, że 60 ha powierzchni półwyspu Westerplatte będzie przyznane Polsce w wieczystą dzierżawę na składnicę amunicyjną. 7 grudnia 1925 roku pozwolono by, pomimo braku eksterytorialności składnicy, polscy żołnierze mogli stacjonować i pomagać oraz ochraniać rozładunki wojskowe dla Polski.

Było to oczywiście przyczyną wielu konfliktów z władzami gdańskimi. Należy jednocześnie podkreślić, że zgodnie z prawem, Polska była militarnym gwarantem niezależności Wolnego Miasta Gdańska. Każdy jednak wie, jak skończyła się historia Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 

pc

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

Tagi: