Fajans pomorski z XVIII wieku - nowa wystawa w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Gdańsku od 17 listopada prezentuje nową wystawę "Fajans pomorski z XVIII wieku". Ekspozycja potrwa do grudnia.

Wystawa „Fajans pomorski w XVIII w.”, jest prezentacją ponad 60 talerzy, mis oraz waz fajansowych wykonanych w lokalnych warsztatach garncarskich między innymi Gdańska, Elbląga, Malborka. Ten rodzaj ceramiki określa się mianem fajansu pomorskiego (odwrocia tych wyrobów – w przeciwieństwie do fajansów wykonywanych w innych wytwórniach europejskich – pozostawały nieszkliwione). Do czasów obecnych zachowało się ich niewiele. Już w 2 połowie XIX wieku cieszyły się zainteresowaniem kolekcjonerów. Wyraźnym tego dowodem są dwa wyjątkowej klasy eksponaty, zaprezentowane na naszej wystawie. To talerze zakupione w monachijskim antykwariacie, które przybyły do Muzeum Narodowego w Gdańsku 30 października br. Pochodzą z dawnych zbiorów gdańskiego kupca zbożowego Lessera Giełdzińskiego. Malowane podszkliwnie kobaltem przedstawiają jeźdźca na koniu i pięć Chinek w orientalnej scenerii ogrodowej.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z Muzeum Narodowego Gdańsku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Fajans pomorski z XVIII wieku

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Oddział Sztuki Dawnej

ul. Toruńska 1, Gdańsk

Ekspozycję można oglądać do 17 grudnia

wtorek-piątek, niedziela godz. 10-17

sobota godz. 11-18

Bilety: 10 zł (normalny), 6 zł (ulgowy), piątek dniem bezpłatnym. 

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: