Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni

Fabryka Sztuk, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie zaprasza na wystawę etnograficzną „Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni”. Honorowy patronat nad ekspozycją objął Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. 

Kapliczki i krzyże przydrożne są jednym z bardziej charakterystycznych elementów krajobrazu polskiej wsi. Niektóre skromne, naznaczone nieubłagalnym upływem czasu inne odrestaurowane, okazałe budowle. Przygodnego wędrowca dziwić może czasem ich usytuowanie: zdarza się bowiem, że spotkać je możemy w zdawałoby się zgoła nieodpowiednich miejscach. Zagubione wśród pól lub leśnych ostępów, stojące na skrzyżowaniach dawno nieuczęszczanych traktów, fascynują i frapują nas współczesnych - zdobywców kosmosu i oceanicznych otchłani. Czasem tylko na wpół zatarta data wyryta na krzyżu lub murze kapliczki naprowadza nas na trop wydarzeń z przeszłości. Niestety, dzisiaj wiedza o historii tych niezwykłych miejsc coraz częściej ulega zatarciu. A przecież dawni budowniczowie i fundatorzy kapliczek i krzyży nie wybierali miejsc ich postawienia przypadkowo. Pomijając te, które znaczyły miejsca dramatycznych wypadków czy niespodziewanych zajść, jak bitwy czy potyczki, były one niezwykle ważne w życiu całej społeczności. Te małe perły architektury pełniły wiele funkcji w społecznościach lokalnych. 

Na wystawie zaprezentowane są m.in. oryginalne rzeźby kapliczkowe, stare zdjęcia oraz pocztówki przedstawiające krzyże i kapliczki, wypożyczone z muzeów z całej Polski oraz ze zbiorów prywatnych. Ekspozycji towarzyszy publikacja pod tym samym tytułem autorstwa kurator wystawy, Kamili Gillmeister. 

Wystawę można oglądać jeszcze do 30 listopada 2015 r. 

Fabryka Sztuk

ul. 30 Stycznia 4

83-110 Tczew

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: