Za granicą sztuki: wykład Zofii Nalepińskiej-Bojczuk

Muzeum Emigracji zaprasza na drugi wykład z trzeciej edycji cyklu "Za granicą sztuki". Gościem najbliższego spotkania będzie prof. Agnieszka Korniejenko, autorka rozprawy „Rozstrzelane odrodzenie", którego częścią stała się bohaterka wykładu - Zofia Nalepińska-Bojczuk. Wykład skupi się na dwóch okresach w życiu artystki: paryskim oraz kijowskim.

Zofia Nalepińska-Bojczuk (1884-1937) - malarka. Uczyła się w Sankt-Petersburgu u impresjonisty Jana Ciąglińskiego, potem w Monachium i Paryżu, gdzie trafiła do nowo otwartej Académie Ranson, do Paula Serusiera (1908-1909). Tam, w wynajętych pokojach przy Campagne Premiere 9, zaczęła się przyjaźń trzech Zofii: Nalepińskiej, Baudouin de Courtenay i Segno. Wtedy też weszła w skład pracowni neobizantynizmu prowadzonej przez Mychajłę Bojczuka, jej przyszłego męża. Wystawiała na Salonie Niezależnych wraz z innymi bojczukistami. Po przyjeździe wraz z mężem do Kijowa wykładała w połowie lat 20. XX wieku w Instytucie Sztuki w Kijowie, gdzie prowadziła pracownię drzeworytu. Paradoksalnie podzieliła los „rozstrzelanego odrodzenia" - artystów, którzy zostali ofiarami stalinowskich czystek. Prócz malarstwa (obrazy „Fabzajec'" (1925), „Meni trynadcjatyj mynało…". „Molot'ba", „Na wakacjach" (1926), „Pered nastupom biłych", „Hołodni dity" (1927), „Pacyfikacija Zachidnoji Ukrainy" (1930), „Robitfakiwky" (1931), „Wykonalyplan" (1932)), tworzyła ilustracje książkowe i drzeworyty.

Dr hab., prof. PWSW Agnieszka Korniejenko – w 1996 r. obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską pn. Modernizm ukraiński pierwszej połowy XX wieku. Próba periodyzacji procesu historycznoliterackiego. W 2011 roku obroniła pracę habilitacyjną na podstawie rozprawy Rozstrzelane odrodzenie. Pracuje w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Jest autorką licznych artykułów i recenzji z zakresu literaturoznawstwa porównawczego, procesów w kulturze Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku, teorii tłumaczenia oraz teorii literatury. Obok działalności naukowej związanej z komparatystyką literacką i ukrainoznawstwem, specjalizuje się w analityce politycznej oraz z zakresu zmian systemowych w gospodarce i stereotypów narodowościowych – publikowała na łamach tygodnika „Wprost", „Europy. Tygodnika idei", „Pulsie Biznesu", kijowskich czasopism „Krytyka" oraz „Dzerkało tyżnia".

Za granicą sztuki: wykład Zofii Nalepińskiej-Bojczuk

12 listopada, godz 17:30

Muzeum Emigracji w Gdyni ul. Polska 1

81-339 Gdynia

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas naTwitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: