Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście. Gościem spotkania będzie Roman Graczyk, który przedstawi wykład pt. „Nieoczywiste drogi życiowe Tadeusza Mazowieckiego”. 

Tadeusz Mazowiecki (1927–2013) to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski. Był on aktywny w życiu publicznym od pierwszych lat powojennych aż do początku XXI stulecia. W latach 1948–1955 był działaczem Stowarzyszenia „Pax”, wikłając się w dylematy lojalności wobec systemu komunistycznego oraz w propagandę wymierzoną przeciw Żołnierzom Wyklętym i biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi. W latach 50. i 60. był organizatorem środowiska tzw. postępowych katolików świeckich, z czasem stając się jedną z istotnych postaci opozycji demokratycznej w PRL. Zaangażował się w powstającą w sierpniu 1980 roku „Solidarność”, stając na czele grupy ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Brał udział w rozmowach okrągłego stołu. Został ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III RP, z którym nierozerwalnie łączy się pojęcie tzw. grubej kreski. Był współtwórcą Unii Demokratycznej i Unii Wolności, w ostatnich latach swojego życia pełniąc funkcję doradcy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej.

Wybory życiowe Tadeusza Mazowieckiego i ich konsekwencje omówi Roman Graczyk, dziennikarz, publicysta, historyk, a także autor niedawno wydanej książki Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego. Roman Graczyk w latach 80. współpracował z prasą podziemną, był dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” oraz Polskiego Radia Kraków, a obecnie jest pracownikiem krakowskiego oddziału IPN. Jest również autorem książek Tropem SB. Jak czytać teczki (Kraków 2007), SB wobec Tygodnika Powszechnego (Warszawa 2011) oraz Chrzanowski (Warszawa 2013).

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

15 września, godz. 17:00

Scandic Gdansk Podwale Grodzkie 9, 80-895 Gdańsk

Wstęp wolny

W trakcie spotkania prowadzona będzie sprzedaż wydawnictw IPN po obniżonych cenach.

Tagi: