Europejskie Dni Dziedzictwa: MS Wilhelm Gustloff - Zatopiona Pamięć Wojny

MS Wilhelm Gustloff będzie tematem spotkania, na które zaprasza Biblioteka Miejska w Łebie. Spotkanie poprowadzi Piotr Szubarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

"Wilhelm Gustloff" w tragiczny sposób jest przypisany do Łeby. Jego katastrofa wydarzyła się na wysokości portu, niespełna 30 mil od brzegu, jej temat był już wielokrotnie przedmiotem spotkań i projekcji filmowych w bibliotece. Na spotkaniu 13 września to spektakularne wydarzenie końca II wojny światowej ma zostać po raz pierwszy być przedstawione w kontekście manipulacji jego historią dla politycznych celów, często w skrajnie różny sposób w zależności od kierunku "wiatru historii".

Piotr Szubarczyk, historyk i publicysta, jest pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Jako konsultant historyczny współpracuje z radiem i telewizją, był m.in. konsultantem spektaklu TVP "Inka 1946". Za wybitne zasługi na polu edukacji historycznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalami Pro Memoria i Pro Patria.

Spotkanie "MS Wilhelm Gustloff - zatopiona pamięć wojny" prowadzone przez Piotra Szubarczyka będzie spotkaniem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, odbywających się pod hasłem "dziedzictwo utracone".

MS Wilhelm Gustloff - Zatopiona Pamięć Wojny

Niedziela 13 września, godz. 16 

Biblioteka miejska w Łebie

Ul. 11 Listopada 5A, 84-360 Łeba

Wstęp wolny

 

Tagi: