W Gdyni wystawione będą plakaty z filmów Romana Polańskiego

W Muzeum Miasta Gdyni z okazji 40. Festiwalu Filmowego zaprezentowana zostanie wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. 

Muzeum Kinematografii w Łodzi jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Romana Polańskiego, liczącej ponad 500 egzemplarzy z 30 krajów. Plakaty są powszechnie uznawane za dzieła sztuki i stają się oddzielnym tematem opracowań. Autorzy to znani artyści graficy z Polski i zagranicy, niektóre z plakatów sygnowane są przez najlepsze agencje artystyczne. Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda, plakaty fotograficzne ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy’a Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku oraz prace wybitnych polskich grafików: Jana Lenicy, Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego i Andrzeja Pągowskiego. Szczególną uwagę przykuwają unikatowe plakaty wielkoformatowe (3,2x4m) z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji.

Ekspozycję można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni od 15 października do 15 listopada. Wernisaż odbędzie się 15 września o godz. 20.00.

Muzeum Miasta Gdyni

Ul. Zawiszy Czarnego 1,

81-374 Gdynia

Tagi: