ASTROnoc w Hewelianum – milion gwiazd na niebie i jedna na Górze Gradowej

Obserwacje spadających gwiazd i innych obiektów astronomicznych, prezentacja działania łazika marsjańskiego, trening na symulatorze lotu, mobilne planetarium i pasjonujące warsztaty, a o północy "Gwiezdny koncert" połączony z pokazem laserów i astronomicznymi wizualizacjami.
 
Każdego roku, w połowie sierpnia jesteśmy świadkami niezwykle efektownego zjawiska – na niebie pojawiają się Perseidy, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami. Powstają one gdy chmura drobinek pozostawionych przez kometę wpada w ziemską atmosferę, w której spala się tworząc setki świetlistych smug – tłumaczy Magdalena Więcek-Olszewska, astronom Centrum Hewelianum.
 
Jak co roku Centrum Hewelianum przygotowało na tę okoliczność mnóstwo atrakcji! Tego dnia odbędą się obserwacje astronomiczne Słońca, a po jego zachodzie – innych obiektów sierpniowego nieba. Najwięksi zapaleńcy i miłośnicy astronomii będą mogli przynieść swój własny teleskop by wziąć udział w publicznych obserwacjach nieba i dzielić się swoją pasją z innymi! Na tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią będzie czekało planetarium mobilne, w którego przestrzeni będzie można zobaczyć i poznać gwiazdozbiory letniego nieba, a nawet dowiedzieć się, skąd wzięły się pory roku!
Nie zabraknie też aktywności dla tych, którym marzy się podbój Kosmosu! Będzie można zobaczyć jak porusza się i jakie zadania może wykonać łazik marsjański. Na wybrańców, którzy zdobędą specjalny bilet czeka możliwość samodzielnego sterowania tym pojazdem! Fani kosmicznych podróży będą mieli również okazję samodzielnie spróbować treningu prawdziwych astronautów dzięki symulatorowi lotu, który pojawi się tej nocy na Górze Gradowej! Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych - dzieci udadzą się w podróż na Księżyc, a także zwiedzą Układ Słoneczny!
 
Rozbłyski spadających gwiazd to nie jedne efekty świetlne, które będą towarzyszyć uczestnikom ASTROnocy. Podczas warsztatów będą oni mogli rozłożyć światło Słońca na czynniki pierwsze i zidentyfikować "odciski palców" pierwiastków, z których zbudowana jest nasza gwiazda. Poznają również niesamowite właściwości światła podczerwonego oraz nauczą się prostego sposobu na skonstruowanie nietypowej latarki.
 
Kulminacją tej magicznej, letniej nocy będzie "Gwiezdny koncert" w wykonaniu Przemysława Rudzia – muzyka i popularyzatora astronomii, gwiazdy tegorocznej ASTROnocy. Muzyka elektroniczna połączona z astronomicznymi wizualizacjami i pokazem laserów będzie rozbrzmiewać w zabytkowych przestrzeniach Redity Napoleońskiej, najstarszego murowanego obiektu Fortu Góry Gradowej. Zapowiada się nowatorskie, jedyne w swoim rodzaju przedstawienie!
ASTROnoc w Centrum Hewelianum to nie tylko wydarzanie dla amatorów spadających gwiazd, to bezlik astronomicznych atrakcji skupionych w tę jedną, letnią noc.
 
 
Kiedy: 14 sierpnia 2015 r. w godz. 19:00-1:00.
Gdzie: Centrum Hewelianum
ul. Gradowa, 80-802 Gdańsk (nad dworcem PKS).
Informacje: www.hewelianum.pl.
Program:
1. Pokaz w wykonaniu łazika marsjańskiego.
Model łazika marsjańskiego zaprezentuje swoje możliwości. Na wybrańców, którzy zdobędą bilet czeka możliwość samodzielnego sterowania łazikiem.
Miejsce: Sala Kolumba (Koszary Schronowe)
Godz. 19:00, 19:40, 20:20, 21:00, 21:40, 22:20, 23:00, 23:40, 00:20.
2. Koncert gwiezdnej muzyki elektronicznej połączony z astronomicznymi wizualizacjami 3D w wykonaniu Przemysława Rudzia – kompozytora i zarazem popularyzatora astronomii.
Miejsce: Redita Napoleońska.
Godz. 0:00.
3. Planetarium mobilne.
Atrakcją dla najmłodszych będzie pokaz nieba w planetarium mobilnym, będą w nim poznawać m.in. gwiazdozbiory letniego nieba oraz dowiedzą się skąd wzięły się pory roku.
Liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność przybycia. Wejściówki będą rozdawane przy wejściu do planetarium.
Miejsce: namiot sferyczny.
Godz. 19:10, 19:50, 20:30, 21:10, 21:50, 22:30, 23:10, 23:50, 00:30.
4. Symulator lotu.
Zabawa się w astronautów. Symulator lotu wykorzystywany jest przez nich do naziemnych ćwiczeń przed lotem w kosmos.
Miejsce: przy namiocie sferycznym.
W trybie ciągłym.
 
5. Przed zachodem obserwacje Słońca przez teleskopy słoneczne, a po zachodzie wyprawa na nocne obserwacje obiektów astronomicznych.
Uwaga! Atrakcja ta jest uzależniona od pogody.
Miejsce: Majdan (główny plac fortu).
W trybie ciągłym. 
6. Publiczne obserwacje nieba
Dla tych, których fascynuje astronomia i czują potrzebę dzielenia się swoją pasją z innymi! Przynieś swój teleskop obserwuj z nami niebo!
Na osoby, które zgłoszą się do akcji czekają bezpłatne wejściówki do Centrum Hewelianum (pakiet 1 lub 2). Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: magdalena.wiecek@hewelianum.pl.
Miejsce: Majdan (główny plac fortu).
W trybie ciągłym. 
WARSZTATY:
· Pan Kleks w Kosmosie – dzieci wcielą się w astronautów i wybiorą się w podróż na Księżyc, która wzbogacona zostanie wieloma ciekawymi i ważnymi zadaniami.
Czy uda się naprawić statek kosmiczny, by następnie wbić flagę w księżycowy grunt?
Miejsce: Koszary Schronowe („Laboratorium Pana Kleksa”).
Godz. 19:30, 21:00, 22:30. 
· Kosmik poznaje: Układ Słoneczny – podróż po Układzie Słonecznym z bohaterem, który jest mieszkańcem innej galaktyki.
Miejsce: Sala Skłodowskiej-Curie.
Godz. 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00. 
· Tęczowe światło – uczestnicy warsztatów rozłożą światło na czynniki pierwsze i zidentyfikują „odciski palców” pierwiastków, z których zbudowana jest nasza gwiazda.
Miejsce: Sala Pitagorasa.
Godz. 19:00, 19:40, 20:20, 21:00, 21:40, 22:20, 23:00. 
· Zobaczyć niewidzialne – wykorzystanie kamery termowizyjnej i odkrycie właściwości światła podczerwonego.
Miejsce: Sala Einsteina.
Godz. 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:30, 22:00, 22:30, 23:00, 23:30. 
· Świet(l)ne COŚ – warsztaty konstruowania nietypowych latarek, dzięki którym będzie można poruszać się nocą po Forcie Góry Gradowej, a jednocześnie ich światło nie będzie przeszkadzało w obserwacjach nieba.
Miejsce: Majdan (główny plac fortu).
W trybie ciągłym. 
Wstęp na astronomiczne atrakcje jest bezpłatny.
 

Tagi: