Święto Sali BHP - rodzinne spotkanie z historią

Sala Bhp Stoczni Gdańskiej oraz Europejskie Centrum Solidarności już po raz trzeci organizuje spotkanie z historią wybuchu strajku w 1980 roku. W programie m.in. rodzinny piknik, zwiedzanie stoczni i zabawy dla najmłodszych.

Organizatorzy pragną przedstawić historię dnia rozpoczęcia drogi ku wolności rodzinnie i na wesoło. Zaplanownano zabawy dla najmłodszych, edukację na wesoło, rodzinny piknik, zwiedzanie Stoczni z przewodnikiem i historyczne opowieści. Na koniec artystyczna impresja w wykonaniu gościa specjalnego. Szczegółowy program już wkrótce.

Program Święta Sali BHP:

Godz. 13.00–21.00

● Grill i bufet
● Wystawa „Sala BHP – Izba Pamięci Stoczni Gdańskiej”
Dwie dioramy Stoczni Gdańskiej, czyli makiet ożywionych efektami świetlnymi – Wydziału Kadłubowego K2 i Wydziału Kadłubowego K3, oraz makiety przedstawiającej jedną z wizji rozbudowy stoczni z połowy lat 70. Dodatkowo eksponowanych jest 20 modeli budowanych w tym zakładzie statków (skala 1:100) oraz model silnika okrętowego „Gdańsk 1” (skala 1:50).
● Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Sojusz", Rekonstruktorzy wcielą się w role stoczniowców.

Godz. 13.00–17.00

● Fotozabawa - Zostań Stoczniowcem
Każdy za sprawą nowoczesnej techniki może przebrać się za malarza okrętowego czy spawacza. Do domu wrócisz ze zdjęciem innym niż wszystkie.
● Planszogranie
W programie gry planszowe m.in. "Strajk", "Pan tu nie stał", "Znaj znak" i "Kolejka", która w 2012 roku została okrzyknięta najlepszą grą roku i odniosła międzynarodowy sukces.

Godz. 13.00–16.00

● Gra miejska dla rodzin pt. "Zapuść żurawia do stoczni"
Zadanie zarówno młodych konstruktorów, jak i budowniczych czy dźwigowych.
● Selfie Stoczniowe
Plan zdjęciowy ze stocznią w tle. 

Godz. 17.00
● Film:"Człowiek z Żelaza"
To już klasyk, film w reż. Andrzeja Wajdy z 1981 roku. Dziennikarz radiowy zostaje wysłany do Gdańska, aby zebrać materiał do reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Historia bardzo aktualna, bo właśnie 35 lat temu – 14 sierpnia 1980 roku – rozpoczął się pamiętny strajk. W rolach głównych wyśmienici: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda i Marian Opania. 

Godz. 20:00

● Spektakl "Historie - interwencje"

Na spektakl z udziałem Haliny Słojewskiej zapraszają – Olo Walicki i Leszek Bzdyl. 
– Stoczniowa Sala BHP pełni obecnie rolę muzeum, przywołuje zdarzenia i emocje. Dla wielu osób pamiętających czasy dawnej Solidarności jest to jednak miejsce działające jak spłonka, doprowadza do natychmiastowej lawiny osobistych wspomnień z tamtego czasu doświadczania przemian – mówi Olo Walicki, kontrabasista jazzowy i kompozytor. – Spektakl HISTORIE – INTERWENCJE to kilka scen, stacji i spotkań, miejsc zatrzymania i przywołania tego, co nieuchwytne, czego nie znajdziemy w miejscach pamięci, a co odnajdujemy w sobie. Tekst, dźwięk, ruch/ciało i obraz staną się budulcem tej subiektywnej interwencji w historię, ożywiając pamięć i emocje wśród nieporuszonych eksponatów.

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, 400 bezpłatnych wejściówek będzie rozdanych w dniu imprezy w barze sali BHP

Spacery po stoczni

13.00  zbiórka: windy panoramiczne w ECS (parter)
14.30  zbiórka: windy panoramiczne w ECS (parter)
16.00  zbiórka: windy panoramiczne w ECS (parter)
17.30  zbiórka: bar w Sali BHP

Przewodnikami po historii i terenach stoczniowych będą: Magdalena Staręga – historyk sztuki, zajmująca się w ECS dziedzictwem kulturowym (13.00), Andrzej Trzeciak – historyk sztuki, również odpowiedzialny w ECS za dziedzictwo kulturowe (14.30), Andrzej Nawrocki – specjalista ds. automatyki, szef biura projektowego, wiceprezes zarządu Stoczni Gdańskiej (16.00) i Jarosław Żurawiński – autor książek o Gdańsku i doświadczony przewodnik turystyczny (17.30).
Na zakończenie spaceru każdy z uczestników otrzyma krzyżówkę, której hasła odwołują się do wiedzy o stoczni i Sali BHP. Na zwycięzców czekają nagrody.

godz. 13.00; 14.30; 16.00
30 bezpłatnych wejściówek na każdą godzinę rozdane będzie przez Internet. Od 1 sierpnia również na stronie: ecs.gda.pl. 
godz. 17.30
30 bezpłatnych wejściówek rozdane będzie poprzez zapisy na listę - w dniu imprezy bar w Sali BHP.


Więcej informacji: tel.: 58 308 43 98, 58 772 40 09


www.salabhp.pl 

www.ecs.gda.pl

 www.facebook.com/salabhp

Tagi: