Faktoria Historii – Niezwykłe wydarzenia rekonstrukcyjne w Pruszczu Gdańskim i nie tylko

Faktoria w Pruszczu Gdańskim to nie tylko koncerty i przedstawienia teatralne, ale także imprezy historyczne. Już wkrótce w ramach tegorocznej „Faktorii Historii” czekają nas wyjątkowe atrakcje – odbywający się dotąd w Gdańsku „Wehikuł Czasu” i II Jarmark Rzemieślników w Pruszczu Gdańskim
 
27 czerwca – Wehikuł Czasu: piraci, rycerze, rzymianie, wojska napoleońskie, wojska pruskie I wojny światowej i polskiego września 1939 r.
 
W sobotę 27 czerwca w Faktorii w Pruszczu Gdańskim odbędzie się wyjątkowa impreza. Dzięki udziałowi rekonstruktorów z różnych epok oraz konferencji popularnonaukowej zwiedzający dowiedzą się jak zmieniały się militaria na przestrzeni wieków.
 
Wehikuł Czasu to cykliczna impreza przybliżająca historię militarną Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Twierdzy Wisłoujście. W 2015 roku rekonstruktorzy i młodzi naukowcy przeniosą się na rekonstrukcję Faktorii z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim, będącą jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Na imprezie pojawi się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.
 
Poznać historię
 
Rekonstrukcja historyczna to obecnie bardzo popularne hobby. Niewiele jest okresów historycznych, które nie znalazły swych miłośników-rekonstruktorów. To właśnie oni będą ukazywać historię na Faktorii w Pruszczu Gdańskim.
 
- Na majdanie osady staną obozy historyczne. Każdy zwiedzający będzie mógł przymierzyć średniowieczną zbroję lub zaciągnąć się do floty kaperskiej – mówi Rzecznik Burmistrza Pruszcza Gdańskiego, Bartosz Gondek - oprócz tego rekonstruktorzy poszczególnych epok będą prezentować swój sprzęt oraz umiejętności. Zdradzę tylko, że będzie głośno - zarówno od wystrzałów z muszkietów jak i uderzeń broni białej.
 
W wydarzeniu wezmą udział także m.in. Pirat Daniel z Motławy, Łucznicy Zatoki Puckiej, Tajemna Grupa Najemna, czy konny husarz z rekonstuującej epokę szlachecką z Chorągwi Jakuba Wejhera.
 
Walki na serio
 
Jednym z najciekawszych elementów Wehikułu Czasu będą pełnokontaktowe walki rycerskie. Będą to zmagania w ringu na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA" Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstały kluby walki oraz narodowe reprezentacje. W tym roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Malborku. Rycerska Kadra Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Również w Pruszczu rycerze nie będą sobie żałowali ciosów. Do faktorii przyjadą najlepsi rycerze z całej północnej Polski, w tym złoci medaliści mistrzostw świata.
 
- Przygotowaliśmy dzienny turniej rycerski na zasadach sportowych, na który zaprosiliśmy najlepszych zawodników z Pomorza i okolic - opowiada Piotr Celej z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici - wieczorem natomiast rycerze wejdą do ringu gdzie zmierzą się w walce na rundy niczym bokserzy czy zawodnicy MMA.
 
5 lipca - II Jarmark Rzemieślników w Pruszczu Gdańskim
 
W niedzielę, 5 lipca 2015 r. zapraszamy do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim na drugi już Jarmark Rzemieślników. Impreza odbyła się po raz pierwszy w zeszłym roku w ramach międzynarodowego projektu Craftland.
 
Ze względu na jej duży sukces i ogromne zainteresowanie zwiedzających, organizatorzy postanowili w tym roku ponownie zaprosić rzemieślników i odtwórców historycznych, którzy przygotują dla widzów bardzo bogaty program atrakcji.
 
Na odwiedzających nas w tym dniu gości czekają m.in. pokazy dawnego rzemiosła, pokazy walk, czy turniej gier historycznych. – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel – Chcemy, aby odwiedzający naszą imprezę wzięli w niej aktywny udział, stąd liczne warsztaty – zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
 
Podczas festynu zobaczymy odtwórców epoki średniowiecza, zarówno tego wczesnego (IX – XII w.), jak i późnego (XIII – XV w.). Niezwykłą atrakcją będą pokazy konne w uzbrojeniu z końca XIV wieku. Możemy spodziewać się wielkich emocji podczas najazdów na kopie. Wczesne średniowiecze reprezentowane będzie między innymi przez drużynę Wilki z Kwidzyna, która przyjedzie do Pruszcza z 11 metrową repliką łodzi wikińskiej.
 
Pokazy konne w wykonaniu późnośredniowiecznych rycerzy Xiążęcej Drużyny z Mazowsza, jednych z najlepszych w kraju oraz pokazy wojów wczesnośredniowiecznych stanowić będą z pewnością główny punkt programu. – dodaje Radosław Gucwa z Urzędu Miasta Pruszcz Gdański - W tym roku w ramach Jarmarku Rzemieślników stawiamy nacisk na rzemiosło wojenne, choć nie zabraknie średniowiecznych profesji związanych z życiem codziennym. O wszystkich atrakcjach informować będziemy na naszym profilu: facebook.com/Jarmark.Rzemieslnikow.Pruszcz
 
Warsztaty tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, wyrabiania biżuterii i wiele innych czekać będą na mieszkańców Pruszcza przez cały czas trwania imprezy, czyli od 12:00 aż do 20:00. Dla dzieci przygotowany zostanie średniowieczny plac zabaw, gdzie spróbują swoich sił w konkursach takich jak: przeciąganie liny, wyścigi w workach, czy na wieloosobowych „nartach”, rzut podkową, zapałką i kamieniem. Ponadto w specjalnej zbrojowni będzie można przymierzyć pancerze i hełmy, obejrzeć broń – miecze, topory, włócznie i tarcze.
 
Wehikuł Czasu i II Jarmark Rzemieślników to najważniejsze, ale nie jedyne interesujące wydarzenia, odbywające się w Pruszczu Gdańskim w ramach „Faktorii Historii: 31 maja zapraszamy na Dzień Dziecka, połączony z pokazem ptaków drapieżnych. 25 czerwca to Urodziny Faktorii. 01.08 odbędzie się pokaz ptaków. 6 września trzecia duża impreza – Festiwal Kapusty. 19 września poświęcony jest dziecięcym warsztatom „Kasztanowy Rzymski Legion”. W październiku planujemy filmowe weekendy dla dzieci i rodziców. 28 11 Andrzejki dla dzieci, a 5 i 6 grudnia IV Jarmark Bożonarodzeniowy.
 
Imprezy rekonstrukcyjne to nie jedyne wydarzenia z zakresu dziedzictwa kulturowego, jakie odbędą się na przełomie czerwca i lipca w Pruszczu Gdańskim. W piątek, 26 czerwca, o godzinie 17.30, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim, odbędzie się wernisaż wystawy:
Ilse Scheutzow – Pierwsza Dama życia kulturalnego Przedwojennego Pruszcza.
 
Pół rok temu historycy Marek Kozłow i Bartosz Gondek weszli w posiadanie unikatowego zespołu archiwaliów, dotyczących życia kulturalnego Pruszcza Gdańskiego, które znajdowały się w posiadaniu Pana Alexandra Scheutzow, potomka animatorki ruchu kulturalnego w Pruszczu Gdańskim. Sensacyjne, nieznane wcześniej materiały wypełniają poważną lukę w wiedzy na temat historii najnowszej Pruszcza Gdańskiego, zwłaszcza lat międzywojennych.
 
Patronat nad imprezami z cyklu „Faktorii Historii” i wystawą w Bibliotece sprawuje www.Polnocna.TV i www.strefahistorii.pl

Tagi: