Portret malarza Johanna von Aachen” strata wojenna wraca do Gdańska

Portret malarza Johanna von Aachen,  Johann Saenredamm, Jarosław Sellin, Muzeum Narodowe w Gdańsku, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, północna, strefahistorii, bartosz gondek, news, wiadomości

"Portret malarza Johanna von Aachen” autorstwa Johanna Saenredamma to jedna ze strat wojennych Gdańskiego Muzeum Narodowego. Jutro dzieło wróci na swoje miejsce.

Miedzioryt pojawił się w grudniu 2018 roku na aukcji jednej z berlińskich galerii. Dzieło oznaczone było charakterystycznymi stemplami słynnej gdańskiej kolekcji Jacoba Kabruna. To nie pozostawiało wątpliwości, że jest to gdańska strata wojenna, zarejestrowana w bazie MKiDN pod numerem 55029. Gdański kupiec Jacob Karun przekazał na mocy testamentu w 1809 roku swój zbiór 349 obrazów, 1950 rysunków i akwarel, około 11 tys. sztychów oraz księgozbiór, na któy skladało się 2 tys. tomów, miastu Gdańsk. Pierwsza prezentacja kolekcji miała miejsce w 1821 i 1822 roku. Potem trafiła do jednej z kamienic przy Długim Targu, na ulicę Ogarną, aby ostatecznie, w 1872 roku stać się częścią zasobów ówczesnego Muzeum Miejskiego, którego zbiory przejęło po II Wojnie Światowej, Muzeum Narodowe. Miedzioryt Johanna Saenredama (1565-1607) „Portret malarza Johanna von Aachen” wg malarskiego pierwowzoru Pietera Isaacsza został odzyskany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jutro zostanie przekazany Muzeum Narodowemu W Gdańsku. W uroczystości wezmą udział: minister Jarosław Sellin, oraz Wojciech Bonisławski, p.o. Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

(Red.) oprac. Bartosz Gondek fot.dzielautracone.gov.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: