Mistrzowie świata z 77 Racing znajdą przystań w Twierdzy Wisłoujście

Aktualni mistrzowie świata w klasie Micro z klubu żeglarskiego 77 Racing Club podpisali umowę z Muzeum Gdańska. Żeglarze rozpoczną działalność na terenie Szańca Wschodniego przy Twierdzy Wisłoujście. We wrześniu 2018 r. zabytkowa fortyfikacja będzie gościć uczestników Pucharu Polski, a w 2020 r. - Mistrzostw Świata Klasy Mikro. Z oferty klubu będą mogli skorzystać także gdańszczanie oraz turyści.

77 Racing Sailing Club to klub żeglarski z Gdańska specjalizujący się w klasie Micro, który w 2018 r. na mistrzostwach świata będzie bronił złotego medalu Mistrzostw Świata Klasy Micro. Składający się ośmiu osób zespół to 7-krotny mistrz świata, kilkunastokrotny mistrz Polski, zdobywca Nagrody Leonida Teligi - tytułu żeglarza roku (2007 i 2013). Załogę tworzą Piotr Tarnacki, Bartosz Makała oraz Grzegorz Banaszczyk trenowani przez Jerzego Chodubskiego i Michała Surdyna.

Klasa Micro wzięła nazwę od łodzi Mikron, wybudowanej w 1986 r. W 1999 r. została dyscyplina uznana przez Międzynarodową Federację Żeglarską, dzięki czemu oficjalnie przyznano możliwość organizacji imprez rangi Mistrz Świata.

- Uznanie Micro przez MFŻ, dziś World Sailing, spowodowało, że to co dawniej było to sportem rodzinnym, dziś jest już w pełni sprofesjonalizowaną dyscypliną. W zawodach startują załogi na niewielkich jednostkach śródlądowych i morskich o maksymalnych parametrach: 5,5 m długości, 450 kg wagi i powierzchni żagla nieprzekraczającej 40 m2 – mówi Piotr Tarnacki z 77 Racing.

Nowe drogi rozwoju zabytkowej fortyfikacji

Umowa z klubem żeglarskim 77 Racing otwiera przed Twierdzą Wisłoujście nowe szanse rozwoju oferty turystycznej. Położona nad wodami Martwej Wisły dawna fortyfikacja morska i jej tereny zostaną częściowo zagospodarowane. Ożyją także wody wokół zabytku.

- Konsekwentnie dążymy do tego, aby wokół Twierdzy Wisłoujście skupiać zabytki i organizacje związane z wodą. 77 Racing wydał nam się wyjątkowy. To nie tylko uznani sportowcy, ale także miłośnicy historii. Dzięki ich aktywności na terenie Szańca Wschodniego, przy Twierdzy, turyści będą mogli zobaczyć także zabytkowy jacht typu Szmaragd zbudowany w 1968 r. w Gdańskiej Stoczni Jachtowej im Conrada - STOGI. To kolejny element morskiego dziedzictwa naszego miasta, dzięki któremu w przyszłości wokół Twierdzy ma powstać morski park kulturowy – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Odwiedzający Twierdzę Wisłoujście w niedługim czasie będą mogli także skorzystać z oferty wynajmu jednostek wodnych.

- Wprowadzając się do obiektów zajmowanych przez Policję Wodną chcemy inteligentnie i z poszanowaniem dla zabytku zagospodarować wydzierżawione przez nas tereny. Nie chodzi tu tylko o pomieszczenia biurowe, ale także odpowiednie zaplecze treningowe. Turyści będą mogli także wynająć u nas łodzie oraz riby, którymi będzie można opłynąć w przyszłości fortyfikację i podziwiać ją z wody – mówi Piotr Tarnacki z 77 Racing Club.

Regaty w randze Mistrzostwa Świata i Pucharu Polski

Żeglarze zapowiadają także, że w Gdańsku zostaną zorganizowane profesjonalne regaty żeglarskie.

- Najważniejszym wydarzeniem, do którego już się przygotowujemy, będą regaty Mistrzostw Świata Klasy Mikro, które odbędą się w 2020 r. Do Gdańska, do Twierdzy Wisłoujście przybędzie ok. 70 jachtów i ponad 300 zawodników tworzących elitę żeglarską z całego świata. Zanim to się jednak stanie we wrześniu 2018 r. zapraszamy wszystkich miłośników sportów wodnych na regaty klasy Micro zaliczane do Pucharu Polski – mówi Piotr Tarnacki.

Oferta 77 Racing została wyłoniona w trybie konkursu ofertowego. Umowa, podpisana z klubem 11 maja 2018 r., będzie ważna przez 20 lat. Na jej mocy sportowcy wydzierżawili powierzchnię o wielkości 0,8 ha wraz z nabrzeżem, slipem oraz zabudowaniami – w tym dawną plebanią z przełomu XIX/XX w. oraz portalem z XVIII w.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: