Stefan Ignaszak - pierwowzór Hansa Klossa

Poznając biografię Stefana Ignaszaka odnosimy wrażenie, że to właśnie jego biografii posłużyła w PRL, do stworzenia postaci Hansa Klossa. Jeżeli tak było, nikt by się tym jednak nie pochwalił, bo Ignaszak był żołnierzem AK i cichociemnym.

Przedwojenny kawalerzysta, weteran Kampanii Wrześniowej, podczas której odbył wiele potyczek tak z Niemcami, jak i Sowietami. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wreszcie – Cichociemny i niezwykle skuteczny oficer wywiadu, który dostarczył aliantom między innymi bardzo ważne informacje na temat rakiet V1 i V2. Stefan Ignaszak, pseudonim „Nordyk” to jeden z najskuteczniejszych i jednocześnie najbardziej zapomnianych oficerów polskiego wywiadu. Po wojnie, prześladowany przez organa bezpieczeństwa, żyjący skromnie w niewielkim mieszkaniu w Poznaniu. Jego postać przypomina w wydanej właśnie nakładem Muzeum II Wojny Światowej, książce „Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś... Wywiadowcza działalność oficera Armii Krajowej Stefana Ignaszaka ,,Nordyka”, dr Artur Jendrzejwski. Pruszczanin, dr nauk humanistycznych, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Jego prace badawcze związane są z tematyką działalności polskich i obcych służb informacyjno-wywiadowczych w XX wieku, jak też stosunków politycznych oraz zagadnień wojskowości w tym okresie. Jest autorem książki Polski wywiad wojskowy w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1920–1930 (Gdańsk 2013) wyróżnionej Stypendium Miasta Gdańska i nagrodzonej na targach książki „COSTERINA 2014” oraz kilkudziesięciu artykułów publikowanych w periodykach naukowych i Internecie, a także współtwórcą regionalnych projektów historycznych.

Książka dr. Artura Jendrzejewskiego jest interesującą i wnikliwą prezentacją drogi życiowej Stefana Ignaszaka – oficera wywiadu, którego losy mogłyby stać się kanwą do nakręcenia kolejnego Hansa Klossa.

Więcej o Stefanie Ignaszaku będziemy mogli dowiedzieć się już w najbliższy czwartek, o godzinie 18, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim. Spotkanie poprowadzi historyk Bartosz Gondek. Zapraszamy!

(Red.) B fot. Muzeum II Wojny Światowej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/18192-pruszcz-gdanski-spotkanie-z-arturem-jendrzejewskim-w-bibliotece