Łebianie tworzą mapę przesiedleń powojennych

Biblioteka Miejska w Łebie projekt Mapy Łebian w pierwszym etapie zrealizowała w ramach Programu “Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski w Warszawie. Obecnie kontynuuje go samodzielnie dzięki narzędziom stworzonym w I etapie ze środków finansowych Muzeum Historii Polski.

Mapa Łebian to wirtualna mapa dróg prowadzących do Łeby polskich mieszkańców po II wojnie światowej, powiązana z historiami osób i rodzin, których dotyczy i pokazana na tle mapy Polski i świata. Jej ideą jest widoczne przywrócenie łebianom źródeł tożsamości i ciągłości, których zostali pozbawieni wskutek powojennych przesiedleń, a także wpisanie ich pojedynczych historii – łącznie z miejscami pochodzenia – w dziedzictwo Łeby i historię Polski.

Projekt adresowany jest do mieszkańców Łeby i osób pochodzących z Łeby oraz do wszystkich zainteresowanych Łebą, przesiedleniami wskutek II wojny światowej i osadnictwem na tzw. “ziemiach odzyskanych”. 

Link do MAPY ŁEBIAN

Spis treści strony Mapy Łebian:

  • MAPA ŁEBIAN – mapa dróg z zaznaczeniem miejsca pochodzenia poszczególnych osób; po kliknięciu na czerwony punkt pokazuje się nazwisko osoby/rodziny, której oznaczone miejsce dotyczy, a po kliknięciu na nazwisko – historia rodziny
  • HISTORIE RODZIN – historie w kolejności alfabetycznej
  • GALERIA ZDJĘĆ Z ALBUMÓW DOMOWYCH

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: