Muzeum

czarka_z_zastawy_stolowej_ok_1802_carl_ludwig_meyer_mat_mg

Arcydzieła złotnictwa port wojenny i kamienne siekiery co nas jeszcze zaskoczy?

Im bliżej Nocy Muzeów, na którą zarezerwujmy sobie wieczór, 13 maja, tym więcej ciekawych rzeczy dzieje się w trójmiejskich muzeach. Zobaczmy co jeszcze wydarzyło się, lub wydarzy, oprócz zakupu cennego, bursztynowego ołtarzyka do bursztynowej kolekcji zamku w Malborku.

Z Gdańska do siedziby UNESCO w Paryżu

W paryskiej siedzibie UNESCO otwarta została wystawa „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy”, przygotowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekspozycję zaplanowano w związku z przypadającą w maju 2023 r. drugą rocznicą ratyfikacji przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.

Zdjęcia z 1934 roku i mapa z XVI wieku na nowej wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Mapy, grafiki, starodruki a także dokumenty życia społecznego oraz fotografie znalazły się na wystawie "Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych" w PAN Bibliotece Gdańskiej. Pokazano ok. 70 przedmiotów z ponad 3 tys. pozyskanych przez instytucję w ubiegłym roku.

Jesień w Muzeum Gdańska

Jesień przynosi zmiany w funkcjonowaniu oddziałów Muzeum Gdańska. Zamknięte zostaną Kuźnia Wodna w Oliwie, Muzeum Nauki Gdańskiej i Wartownia nr 1 na Westerplatte. W weekend, 1-2 października, będzie można bezpłatnie odwiedzić te oddziały na zakończenie ich letniej działalności. Ale – to nie wszystko.

Niebieskie Berety, sztandar, Muzeum Gdańska, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Mieli zdobyć Danię teraz ich sztandar trafił do Muzeum Gdańska

W czasach PRL byli dumą Trójmiasta. Sztandar „Niebieskich Beretów”, będących niegdyś polską piechotą morską, trafił za sprawą stowarzyszenia żołnierzy i sympatyków tej formacji, do Muzeum Gdanska. Pamiątka zostanie zaprezentowana na nowej wystawie stałej w Twierdzy Wisłoujście.

Miecze Europy na Zamku w Gniewie

Wystawa „Miecze Europy” to jedyna taka ekspozycja, ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna w formie, przemyślana i spójna w treści.
ORP Jastrząb, Marynarka Wojenna, PQ-15, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Opowiedzą o pechowym ORP Jastrząb

Nie dosyć, że służył bardzo krótko, to jeszcze miał wyjątkowego pecha. Mowa o ORP Jastrząb, ex amerykańskim okręcie podwodnym, który znajdowałsię na stanie Polskiej Marynarki Wojennej, od listopada 1941 do 2 maja 1942 roku. „Jastrząb” zatopiony został wskutek omyłki dowódców sojuszniczych okrętów, podczas osłony konwoju PQ-15.

O winie w starożytnym Sudanie dowiemy się w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Historia uprawy winnej latorośli i wytwarzania wina w Sudanie (starożytnej Nubii) sięga II wieku p.n.e. Tematowi temu poświęcono wystawę czasową, zorganizowaną w gdańskim Spichlerzu „Błękitny Baranek”. Do 12 czerwca miłośnicy historii starożynej oraz wina mogą tam poznać m.in. konstrukcję nubijskich tłoczni wina, sposób produkowania amfor i zasięg handlu winem od II wieku p.n.e.

Narodowe Muzeum Morskie kupiło delfina

Narodowe Muzeum Morskie wzbogaciło się o kolejny pojazd podwodny. To „Delfin II”, który właśnie trafił do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. “Delfin II” to pojazd podwodny przeznaczony do badań głębinowych. Został skonstruowany przez Antoniego Dębskiego i zbudowany pod patronatem Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Nauki o Ziemi.

Na zamku w Ogrodzieńcu szukają właściciela pluszaka

Na profilu facebookowym Zamku Ogrodzieniec pojawił się nietypowy wpis. Podczas eksploracji zamkowej studni znaleziono maskotkę, należącą prawdopodobnie do ktoregoś z młodocianych zamkoholików. Ekipa zamkowa wydobyła pluszaka i teraz szuka jego własciciela. Może ktoś z Pomorza zgubił uroczego BINGA podczas podróży na ogrodzeniecki zamek? Przyłączamy się do poszukiwań. 

Muzeum Zamkowe w Malborku kupiło trzy cenne eksponaty

O trzy unikatowe eksponaty – portret Jana Kazimierza Wazy w stroju kardynalskim, zegar słoneczny wykonany przez Salomona Krignera, działającego w Malborku na przełomie XVII i XVIII w. oraz szlachecki pas kontuszowy – wzbogaciło się Muzeum Zamkowe w Malborku.

O zakupie poinformowała rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego, Katarzyna Grynienko.

Baśnie Braci Grimm po kaszubsku?

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza na promocję książki pt.  “Brawãdë Bracy Grimm”, która odbędzie się 9 grudnia (czwartek) o godz. 17.00  w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach przy ul. Kościerskiej 1. Ta niezwykła publikacja jest efektem wieloletniej pracy Pani Ireny Hirsz, która przetłumaczyła sześćdziesiąt sześć baśni braci Grimm na język kaszubski.

Międzywojenny spacer po polskim wybrzeżu od teraz w internecie

Lata 20-te i 30-te XX wieku to czasy, których realia, styl oraz życie codzienne, fascynują i inspirują kolejne pokolenia. Teraz amatorzy tamtego, tak ekscytującego okresu naszej historii, mogą podziwiać w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku wystawę: „Polskie wybrzeże w okresie międzywojennym na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach”.

Tych krajobrazów już nie zobaczysz

Od połowy XX wieku na Pomorzu pojawiło się wiele różnych inwestycji. Niektóre z nich trwale zmieniły krajobraz regionu. Skalę przekształceń dokumentują materiały zgromadzone w archiwum. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zachęca do refleksji, udostępniając kolekcję fotografii wykonanych przy okazji badań wykopaliskowych w okresie od lat 60. minionego stulecia aż po rok 2005.

Weekend z Archeologią wraca!

Największy doroczny festyn archeologiczny na Pomorzu – powraca! Przed nami VI edycja dwudniowej imprezy „Weekend z Archeologią”. Tym razem pod hasłem: „Smaki przeszłości”. W dniach 11–12 września 2021 r. na placu przy ul. Rycerskiej w Gdańsku (nieopodal kładki nad Motławą) będzie się działo. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Atrakcje: 

Miecz żelazny z cmentarzyska w Opaleniu

Starożytne cmentarzysko w Opaleniu (gmina Gniew, powiat tczewski) było znane już w XIX wieku dzięki przypadkowemu odkryciu grobu pochodzącego z I wieku p.n.e. W latach 1988–2010 archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku prowadzili w Opaleniu badania wykopaliskowe o charakterze ratowniczym, odkrywając niemal 400 obiektów.

Muzeum Bursztynu otwarte

Dziękuję i wdzięczność to słowa, które bez końca pojawiały się podczas przedpremierowego pokazu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Długoletni projekt dobiegł końca, a serce bursztynowego świata zabiło w Gdańsku z pełną siłą. Największa kolekcja bursztynu na świecie jest gotowa i czeka, aby swoją wyjątkowością zachwycić zwiedzających.

Przyjdź do muzeum i poszukaj śladów "Burzy"

W 1932 roku podniesiono banderę na ORP „Burza”. Okręt przetrwał wojnę, a od czerwca 1960 roku pełnił rolę muzeum. Przełom 1975/76 oznaczał dla „Burzy” koniec służby. Rolę okrętu-muzeum przejęła „Błyskawica”. Jednak wiele śladów dawnego niszczyciela odnajdziemy na wystawie stałej i plenerowej, a ostatnio do tego grona dołączył kolejny eksponat.

 

Fotolokacja czyli tajemniczy świat ukryty za QR

Zapomniane miejsca, klmatyczne, spowite mrokiem zabytki, nocny oddech miasta. To wszystko zaklęte zaś pod kodami QR.  W przyszły piątek w Pruszczu Gdańskim ruszy wystawa, jakiej nikt jeszcze w Trójmieście nie widział. To „Fotolokacja”, Magdaleny Tuźnik.
 
Tym, co wyróżnia Fotolokację, jest forma prezentacji i podejście do tematu.

Lajkonik trafił do Gdańska. Przywieźli go flisacy

38 dni, ponad 800 km i sześć sztafet złożonych z kilkunastu śmiałków. XV Spływ Królewski nawiązuje dawnych spływów Wisłą z Małopolski na Pomorze zakończyła się dziś w południe w Gdańsku, pod Ratuszem Glówego Miasta. W drodze organizatorom po raz pierwszy towarzyszył Lajkonik, którego przekazali do zbiorów Muzeum Gdańska.

„Nawa Gdańska” Włodzimierza Szpingera trafiła do zbiorów Muzeum Gdańska

Włodzimierz Szpinger, 318. Darczyńca Muzeum Gdańska, przekazał do zbiorów Muzeum obraz „Nawa Gdańska”. Kompozycja przedstawiająca okręt, w charakterystyczny dla artysty sposób, zawiera alegoryczne, symboliczne i jednoznacznie… groteskowe odwołania inspirowane dziełami dawnych mistrzów.

Błękitny Baranek nareszcie otwarty

Spichlerz „Błękitny Baranek” powraca na mapę atrakcji kulturalnych Gdańska. W ostatnich latach ten zabytkowy budynek, którego historia sięga XVI wieku, przeszedł gruntowną renowację. Od 27 maja można zwiedzać historyczny obiekt nad Motławą, funkcjonujący współcześnie jako oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

Dzień Dziecka w Muzeum Gdańska

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, 1 czerwca br., Muzeum Gdańska zaprasza wszystkie dzieci do wzięcia udziału w niedopłatnym spotkaniu online na platformie Microsoft Teams z Panienką z okienka, straszliwą piratką, dawnym gdańskim chirurgiem oraz szlachetną patrycjuszką.

Strony