Opuszczona Cukrownia w Pruszczu

W tym roku minie 140 lat od pierwszej kampanii cukrowniczej Cukrowni Pruszcz (Cukerfabrik Praust) w Pruszczu Gdańskim. W tym roku też teren na którym znajduje się nieczynny zakład zmienił właściciela. Być może to ostatnia okazja, aby zobaczyć ją tak, jak została opuszczona. Z tej okazji prezentujemy kilkanaście zdjęć, pochodzących z naszych wizyt na tym obiekcie.
Cukrownia Pruszcz działała oficjalnie od 1881 do 2004 roku. Pierwsza kampania cukrownicza rozpoczęła się dokładnie 4 października 1881 roku. Z pierwszym okresem działania zakładu związany jest kierujący nim lekarz i społecznik dr Herrmann Wiedemann. Kolejna ważna dla tego miejsca postać to  Hugo Boettger, który zmodernizował zakład a następnie stał się jego właścicielem, tworząc wraz z cukrownią Nowy Staw a następnie Cukrownią Sobowidz, Stare Pole i Malbork, korporację "Danziger Zuckerhandel" GmbH (Gdański Handel Cukrem Sp. z o.o.)/ Vereinigte Zuckerfabrik GmbH. W czasie wojny w zakładzie pracowali  jeńcy brytyjscy i kobiety z obozu w Potulicach. Po odbudowie i uruchomieniu produkcji, w 1949 roku cukrownia weszła w skład przedsiębiorstwa „Zjednoczone Cukrownie Gdańskie”. Po zamknięciu sprzedano większość wyposażenia. Z oryginalnego zostały do dziś ogromne, nitowane mieszalniki. Cały teren cukrowni wynosi 19,5ha  i jest objęty ochroną konserwatorską i częściowo – archeologiczną. Obecnie należy do firmy deweloperskiej NDI.
(Red.)  fot: Mikołaj Stolarski, bg
#pruszczgdanski, #pruszcz, #cukrowniapruszcz, #cukerfabrikpraust #NDI #wiedemann #cukrownia #historia #www.polnocna.tv #www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.