Polski plakat olimpijski na gdańskim AWF

Budowały napięcie i dramaturgię. Wywoływały pożądanie i ciekawość u oglądającej je ulicy. Historia polskiego plakatu olimpijskiego jest tak samo długa jak współczesny ruch olimpijski – sięga drugiej połowy XIX wieku. W ramach współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku prezentuje wyjątkową wystawę „Polski plakat sportowy i olimpijski”. Od 26 listopada można ją oglądać w holu Akademii. Wejście jest bazpłatne. 

Na Torze Na Dystansach Wyścigi Cyklistów. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów powstało 6 kwietnia 1886 r i było jednym z pierwszych takich towarzystw w tej części Europy.  W 1892 roku, przy ulicy Oboźnej na Dynasach w Warszawie, powstał nowoczesny w tamtym czasie obiekt klubowy z torem kolarskim. Tor „Dynasy stał się rychło jedną z najważniejszych aren sportowych Warszawy, a po odzyskaniu niepodległości, całej Polski. Tor istniał do drugiej połowy lat 30 – tych XX wieku.

Zlot Sokołów Dzielnicy Pomorskiej Gdynia. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” był w  II RP najpoważniejszą organizacją o charakterze sportowo – paramilitarnym. W związku wówczas działało około tysiąca gniazd sokolich w okręgach zgrupowanych w sześciu dzielnicach. Również polska emigracja zakładała oddziały Sokoła w USA, Francji i Wielkiej Brytanii. Ruch sokolski był także niezwykle ważnym narzędziem do ugruntowywania polskości i budzenia świadomości narodowej. Zwłaszcza na terenach, gdzie ciągle silne były separatyzmy. Głównie niemieckie. Tak było właśnie w Dzielnicy Pomorskiej, o której zlocie, w wizytówce II RP – Gdyni, informuje afisz.

Prowincjonalne Kino Słońce w Gnieździe i turniej walk zapaśniczych. Zarówno boks, jak zapasy, nie potrzebowały przed II Wojną Światową specjalnych obiektów sportowych. Wystarczyło kino, teatr, ujeżdżalnia, aby rozłożyć matę, ring i rozpocząć przedstawienie, elektryzujące licznie przybyłą widownię. Tak było jak widzimy i w Gnieźnie. Plakat zawiera pewien smaczek. Sugeruje bowiem, że na macie stawali nie tylko mężczyźni…


Idea Tygodnia Sportowego, urządzanego jako doroczne święto sportu szczególnie popularna była w pierwszej połowie XX wieku w wielu krajach Europy, w tym głównie w niemieckojęzycznych, ale także w międzywojennej Polsce. Patronowały mu najważniejsze osoby w Państwie. Tydzień był też okazją do zobaczenia najbardziej utytułowanych sportowców. O których zabiegali każdorazowo organizatorzy takich przedsięwzięć – tak jak to miało miejsce w lipcu 1920 roku. Ciekawostka – Komisja Europejska od pewnego czasu ponownie promuje Europejski Tydzień Sportu, który ma powrócić do dawnych tradycji, promując sport i aktywność fizyczną w całej Europie.

Pierwsza Wszechpolska Olimpiada Akademicka zachęcała do udziału i kibicowania w 1921 roku postacią klasycznego dyskobola. Impreza skierowana była do  korporacji studenckich i studentów zrzeszonych w AZS. Miała ważne znaczenie integracyjne. Dopiero dwa lata później w Warszawie polskie Akademickie Związki Sportowe powołały Centralę Polskich AZS.

Oprac. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.