Rybitwy 45 koniec uroczego domku przy drodze S7

Urokliwy, XIX wieczny biały domek z miejscowości Rybitwy był przez lata charakterystycznym punktem orientacyjnym kierowców pędzących drogą krajową nr.7. Już niedługo zniknie. W raz z nim zaś pewna klimatyczna opowieść z mazowieckiej wsi. Na www.strefahistorii.pl, czas na kolejny URBEX.

Bartosz Gondek

Zbudowany z bali, obrzucony gliną i pobielony. Z przynależną mu obórką, drewnianym kurnikiem i garnkami na szczebelkowym płocie. Wyciągnięty jakby żywcem ze skansenu. Nie pasujący już ćwierć wieku temu do otaczającej go rzeczywistości. Zasypany często po parapety okien śniegiem. Puszczający raźnie dym z komina i zadbany. Dziś trudno w to uwierzyć, ale ponad 100 lat temu, kiedy zamieszkało w nim młode małżeństwo, stał w środku wsi. Po wybudowaniu domu małżonkowie zrobili jeszcze jedną rzecz – zasadzili za domem dwa drzewa. Takie same, jakie rosły wzdłuż drogi, biegnącej przez wieś. - Po pierwszych właścicielach dom odziedziczyła starsza siostra mojego taty – mówi obecny właściciel posesji, pan Andrzej. - Po niej w domu zamieszkała kolejna siostra. Wtedy też przez sam środek wsi, tuż przy domu wybudowano „Siódemkę”. Pech chciał, że przy naszym domu wypadł zakręt i niebezpieczne skrzyżowanie. Po śmierci ciotki pana Andrzeja w domu zamieszkali znajomi taty, którzy pięlęgnowali dom i bardzo dbali o rosnące za nim dwa drzewa. - Kilka lat temu i oni przenieśli się na tamten świat. Niedługo potem dowiedzieliśmy się, że dokładnie w miejscu domu i obórki przebiegać będzie druga nitka zmodernizowanej siódemki a dom mamy zburzyć – mówi dalej pan Andrzej. - Pomyślałem sobie że zrobię to w ostatniej chwili, dlatego jeszcze tej zimy zapaliłem tu kilka razy w piecu. Sprzątam też po nieproszonych, nocnych gościach, odwiedzających to miejsce. Czas znowu to uczynić, choć nie wiem, czy jest jeszcze sens.

Wkrótce ruszy budowa ostatniego fragmentu Drogi Ekspresowej nr 7. To oznacza koniec prawie 150 letniej, rodzinnej historii związanej z zagrodą Rybitwy 45. Kiedy ruszą komisje odszkodowawcze, domku musi już nie być. Potem nową drogą pojadą samochody, a po zagrodzie pozostaną tylko rodzinne zdjęcia i ta historia.

(red.) fot. Bartosz Gondek

#bartoszgondek #polnocnatv#strefahistoriipl#rybitwy45#urbex#drogas7#przebudowa#siódemka#wiadomości,

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.