Z wizytą w Muzeum domków dla lalek - wyprawa do dzieciństwa

W samym centrum warszawskiego Starego Miasta, przy ulicy Podwale 15, mieści się... tadam! Muzeum domków dla lalek. 

Organizatorem muzeum jest Fundacja Belle Époque, zaś inicjatorką jego powstania założycielka i prezes tej fundacji - Aneta Popiel - Machnicka, która od 2006 zajmuje się kolekcjonowaniem i konserwacją domków dla lalek. Celem Fundacji Belle Époque jest „propagować wiedzę i świadomość społeczeństwa odnośnie roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, ze szczególnym uwzględnieniem domków dla lalek i miniatur jako dokumentu dawnych czasów, bogatej dziedziny sztuki i rzemiosła, zjawiska kulturalno-społecznego i edukacyjnego”.Otwarcie placówki, działającej jeszcze wtedy w Pałacu Kultury i Nauki, nastąpiło 1 czerwca 2016. 

W muzeum prezentowanych jest ponad 100 historycznych domków z różnych epok oraz miniatury i inne zabawki. Najmniejszy z prezentowanych domków dla lalek ma wymiary około 8×10 cm, największy zaś 100×100 cm. Prezentowane domki pochodzą z różnych zakątków świata, jednak zdecydowana większość pochodzi z Niemiec.

Przed powstaniem muzeum kolekcja Anety Popiel-Machnickiej prezentowana była na 17 wystawach krajowych. Wśród prezentowanych miniatur znajdują się między innymi unikatowe zabawki sakralne, w tym najstarszy w kolekcji ołtarz gotycki z początku XIX wieku. Muzeum organizuje także warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz lekcje edukacyjne. 

foto: Emilia Oniszczuk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.